22 vjet nga tragjedia e Otrantos/ Familjarët e viktimave: Duam drejtësi! - Bota Sot
22 vjet nga tragjedia e Otrantos/ Familjarët e viktimave: Duam drejtësi!

Vlora

22 vjet nga tragjedia e Otrantos/ Familjarët e viktimave: Duam drejtësi!

Më: 28 mars 2019 Në ora: 20:19
Familjarët e viktimave

Janë bërë plotë 22 vite pas tragjedisë së Otrantos dhe familjarët e tyre i kanë përkujtuar 81 viktimat në një ceremoni në portin e Vlorës.

“Kam humbur vëllanë me të dy djemtë e tij. Kështu që shtëpia e tij u mbyll. Kemi mbetur si kopeja pa çoban i thonë. Tani një pjesë i kanë dokumentet me “X” avokat, dikush me një tjetër, pra jemi të pa organizuar”-thotë një prej familjarëve të viktimave.

“Avokatja më ka thënë që juve ju ka paditur shteti italian. Na kanë ndërprerë dëmshpërblimin e gjithë të tjerat, ju lutem shumë, shteti duhet të ndërhyjë, të na ndihmojë, jo të thotë ndonjë gjë fallco e të iki pastaj. Kemi 22 vjet që presim. Duam drejtësi”-thotë një tjetër qytetare.

Ata kërkojnë vetëm drejtësi për ngjarjen e rënde që çoi në fund të detit të afërmit e tyre që kërkonin të iknin nga Shqipëria e 97-s e cila po digjej.

Më 28 mars të vitit 1997, anija ‘Kateri i Radës” u nis nga brigjet e Vlorës në drejtim të Italisë, por nuk arriti asnjëherë të prekte brigjet italiane.

Anija “Kateri i Radës” u përplas me anijen “Sibila” në ujërat tona territoriale, në bord ishin 115 persona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...