Tërhiqen turqit, hapet gara për ndërtimin e aeroportit të Vlorës - Bota Sot
Tërhiqen turqit, hapet gara për ndërtimin e aeroportit të Vlorës

Vlora

Tërhiqen turqit, hapet gara për ndërtimin e aeroportit të Vlorës

Më: 22 prill 2019 Në ora: 16:00
Foto

Aeroportin e Vlorës nuk do ta ndërtojnë turqit. Marrëveshja mes konsorciumit turk të tre kompanive Cengiz, Kalyon dhe Kolin Construction me qeverinë shqiptare nuk është arritur.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë deklaron se afati ligjor për koncesionin ka përfunduar në shtatorin e vitit të kaluar duke hapur garën për cilëndo kompani që ka interes për të ndërtuar aeroportin në Jug të vendit. Kontrata e parë e negociuar me kompanitë turke përjashtonte mundësinë e garës për kompani të tjera, ndërsa tenderi që pritet të zhvillohet, do të përzgjedhë ofertën më të mirë ekonomike.

“Lidhur me aeroportin e Vlorës. Ka përfunduar afati i ligjit për koncesionin e ‘Vlora International Aeroport’ që në shtator të vitit 2018. Konfirmojmë zyrtarisht se do të ketë një garë ndërkombëtare për ‘Vlora International Aeroport’ pasi interesi është i madh nga investitorët. Dhe ky proces do të përmbush të gjitha kushtet ligjore dhe elementët e transparencës” thuhet në njoftimin e ministrisë. Kompania që do të ndërtojë aeroportin do të jetë një koncension për 35 vite.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...