Ditët vlonjate të pikturës, artistët e rajonit mblidhen në qytetin bregdetar - Bota Sot
Ditët vlonjate të pikturës, artistët e rajonit mblidhen në qytetin bregdetar

Vlora

Ditët vlonjate të pikturës, artistët e rajonit mblidhen në qytetin bregdetar

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 09:48
Ilustrim

Rreth 40 piktorë nga Shqipëria, Kosova, por dhe Serbia për disa ditë me radhë kanë hedhur në telajot e tyre peizazhe nga qyteti i Vlorës.

‘Galeria e Bregdetit’ është quajtur salla ku janë ekspozuar pikturat më të bukura të realizuara nga piktoret e këtij eventi, e vendosur në zonën e Radhimës dhe do të qëndroje e hapur për të gjithë turistët deri në përfundim të sezonit turistik. Piktoret pjesëmarrës kanë vlerësuar natyrën e Vlorës që ofron peizazhe te jashtëzakonshme, me detin, ullishtet e gjithçka.

Katerina  Djordejvic piktore nga Serbia shprehet se është e impresionuar nga bukuritë e Vlorës. Ajo ka paraqitur në ekspozite tri peizazhe të  natyrës në momente të ndryshme.

“Jam për herë të pare këtu në Shqiperi. Jam  e befasuar nga ky qytet i bukur. Është  shume interesant edhe aktiviteti me koloninë e piktorëve. Unë  prezantohem me tri piktura, ku paraqitet ndryshimi i natyrës, dhe jo vetëm ajo fare ju mund të shikoni mbi det, por edhe në thellësinë e tij”, shprehet piktorja serbe.

Në këtë ekspozitë kolektive peizazhi idilik shqiptar qëndron në prapaskenën e çdo krijimi artistik dhe lidhjes qe krijohet mes natyrës ekstreme dhe motit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...