KPK ndëshkon gjyqtarin e Apelit të Vlorës, Petrit Aliaj shkarkohet nga detyra - Bota Sot
KPK ndëshkon gjyqtarin e Apelit të Vlorës, Petrit Aliaj shkarkohet nga detyra

Vlora

KPK ndëshkon gjyqtarin e Apelit të Vlorës, Petrit Aliaj shkarkohet nga detyra

Më: 15 qershor 2020 Në ora: 15:11
Foto

Gjyqtari i Apelit të Vlorës, Petrit Aliaj u shkarkua nga detyra me vendim të KPK.

Petrit Aliaj e ka nisur karrierën e tij në sistemin e drejtësisë në vitin 1995 dhe ka punuar për më shumë se një dekadë si gjyqtar në Delvinë dhe në Sarandë.

Në vitin 2004, Aliaj u shkarkua nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë me motivacionin “Për kryerjen e veprimeve që vijnë në kundërshtim me përmbushjen e rregullt të detyrës”, ndërsa një vendim i Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë e riktheu atë në punë në vitin 2006.

Pavarësisht trajektores së ndërlikuar të karrierës së tij, Aliaj u promovua në detyrë në vitin 2013 si gjyqtar i Gjykatës së Apelit të Vlorës.

Në vitin 2015, ai u kallëzua nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive për mosdeklarim dhe fshehje të burimeve të pasurisë së tij si dhe për deklarime të rreme. Për këto akuza ai u hetua më pas nga Prokuroria e Elbasanit, e cila vendosi të pushojë çështjen penale kundër tij. Aliaj ka deklaruar se kishte punuar si avokat për kompanitë e vëllezërve Balili në Delvinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat