Gazetari i AP-së ndalohet të filmojë në një QV në Vlorë

Vlora

Gazetari i AP-së ndalohet të filmojë në një QV në Vlorë

Më: 25 prill 2021 Në ora: 15:11
Vlorë

Nënkryetari i Qëndrës së Votimit 4498/1 në Vlorë, prapa shkollës Industriale, ka ndaluar gazetarin e Albanian Post të raportojë situatën në vendvotim.

Një qytetar, është raportuar se ka fotografuar votën aty dhe po procedohet penalisht. Vështirësi ka pasur edhe për hyrjen e policisë brenda QV-së, pasi pritej autorizimi.

Pavarësisht kësaj, policia është futur brenda mjediseve të vendvotimit dhe ka nisur marrjen në pyetje të personave të pranishëm aty.

Pikërisht në atë çast, i dërguari i Albanian Post është ndaluar të filmojë zhvillimet e ngjarjes.

Kjo ngjarje vjen edhe pas paralajmërimit të djeshëm të Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, se fotografimi i votës përbën krim zgjedhor.

Sipas Celibashit, çdo person që do të kapej brenda qendrave me telefona celularë, do të procedohej menjëherë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat