Ambasadorja greke, deklaratë të fortë nga Vlora: Banorët e Himarës të trajtohen me kujdes! - Bota Sot
Ambasadorja greke, deklaratë të fortë nga Vlora: Banorët e Himarës të trajtohen me kujdes!

Vlora

Ambasadorja greke, deklaratë të fortë nga Vlora: Banorët e Himarës të trajtohen me kujdes!

Më: 26 tetor 2017 Në ora: 13:02
Ambasadorja greke në Shqipëri, Eleni Sourani

Ambasadorja greke në Shqipëri, Eleni Sourani ka bërë një deklaratë të fortë nga Vlora, duke kërkuar trajtim të veçantë për banorët e Himarës.

“Jam këtu për një takim të mirëfilltë bashkëpunimi, me Vlorën dhe zonat e saj periferike. Jemi të interesuar për të pasur një marrëdhënie të qëndrueshme mes dy shteteve. Po shohim bashkëpunimet edhe me Bashkinë e Vlorës, universitetin etj. Banorët e Himarës duhet të trajtohen me kujdes të veçantë dhe asnjë projekt të mos i cenojnë këta të fundit. Shteti grek është i vëmendshëm për të gjitha zonat minoritare dhe jo vetëm Himara”, tha ajo.

E pyetur rreth deklaratave të ministrisë së jashtme greke, ajo theksoi se vjen për herë të parë në Vlorë dhe nuk do të preferonte të bënte komente politike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test