Kajtazi: Temperaturat e ulëta, barrierë e madhe për ne - Bota Sot
Kajtazi: Temperaturat e ulëta, barrierë e madhe për ne

Volejboll

Kajtazi: Temperaturat e ulëta, barrierë e madhe për ne

Nga: Kemajl Goca Më: 6 shkurt 2019 Në ora: 17:56
Xhavit Kajtazi

Kampioni vjeshtor, Prishtina Volley-M, përgatitet për pjesën e dytë të kampionatit të Superligës së Kosovës në volejboll, me pretendime që të luftojnë për trofe. Kryetrajneri i skuadrës kryeqytetase, Xhavit Kajtazi, tha se atmosfera është shumë e mirë brenda kolektivit, por barrierë e madhe për ta janë temperaturat e ulëta që po mbretërojnë në këtë kohë, sidomos brenda palestrës.

“Bota sot”: Prishtina Volley –M përgatitet për pjesën e dytë të kampionatit, cila është atmosfera dhe sa po ndikojnë temperaturat?

Xhavit Kajtazi: Prishtina Volley-M do të paraqitet në garat e stinorit pranveror me shumë vështirësi. Kemi hequr të zitë e ullirit sa i përket sigurimit të palestrës për stërvitje. Pikërisht në saje të kësaj, kemi punuar pak dhe kjo është arsyeja që ne si skuadër që e mbyllëm vjeshtën pa asnjë humbje, në garat vijuese të kemi telashe. Atmosfera është e mirë si gjithnjë. Temperaturat e ulëta kanë qenë barrierë e madhe për ne, sepse ka qenë e pamundur që të stërvisim në palestrat e shndërruar gjatë këtij dimri në frigoriferë.

“Bota sot”: A mendoni se pranvera do të jetë shumë më e nxehtë në luftë për titull?

Xhavit Kajtazi: Pranvera do të jetë shumë interesante, rivalizuese dhe e paqartë deri në fund. Skuadrat, pothuajse të gjashtat e përfundimtares, janë konkurruese për titull, por shumë më përpara janë Luboteni, Theranda, mbase edhe ne...

“Bota sot”: Prishtina investon në brumë të ri, në prodhim vendorë, a është kjo bazë e fortë e të ardhmes?

Xhavit Kajtazi: Kjo është e saktë, por dallimin e bëjnë përforcimet e skuadrave tjera që po marrin emra nga jashtë dhe po u mjafton të fitojnë titujt dhe trofetë. Unë mendoj se skuadrat që marrin përforcime nga jashtë duhet që ato ti marrim që në stinori vjeshtor, sepse në këtë mënyrë po u bëhet padrejtësi.

“Bota sot”: Cilat skuadra i sheh konkurrente për titull?

Xhavit Kajtazi: Konkurrues kryesor për titull është Luboteni. Skuadrat e tëra do të përpiqen të tejkalojnë veten e tyre për ndonjë renditje sa më të mirë.

“Bota sot”: A mendoni se volejbolli po rritet me lojtar të rinj dhe me cilësi?

Xhavit Kajtazi: Sa i përket të rinjve, do të kisha pasur shumë dëshirë që ata të përfshihen sa më shumë në skuadrat e seniorëve. Mirëpo po duket se titulli na ka joshur më shumë se sa ardhmënia e volejbollit. Po duket se skuadrat tona nuk po kanë durim për t'iu kthyer së ardhmes dhe po duan të luajnë sot për nesër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...