Dervishaj: Sporti ka nevojë për një vizion të ri

Volejboll

Dervishaj: Sporti ka nevojë për një vizion të ri

Nga: K. G. Më: 19 prill 2020 Në ora: 20:30
Dervishaj

Trajneri i mirënjohur, Bujar Dervishaj, ka një porosi domethënëse për volejbollistët e volejbollistet në përgjithësi sportistët, në këtë kohë të pandemisë.

“Kriza aktuale e koronës tregon rrënjësisht se çfarë po shkon keq në sportin Evropian. Rezultati  momental:

Një numër i madh i klubeve të futbollit e edhe Sporteve tjera nuk  do t'i mbijetojnë kësaj krize. Gjithashtu sepse ata që janë përgjegjës e keqinterpretojnë situatën aktuale dhe akoma besojnë se mund të ketë një sezon 20/21 me shikuesit. Por sipas ekspertëve të shëndetësisë nuk do të ketë më me spektatorë, as në futboll, basketboll, volejboll  apo sporte të tjera ne këtë vit. Për këtë situatë, ju tani keni nevojë për një koncept që u jep klubeve perspektivën për të mbijetuar  Sezonin 21/22. Tashmë është e parashikueshme që sporti pas Coronavirusit duhet të jetë krejtësisht i ndryshëm. Prandaj, një vizion i ri duhet tashmë të hartohet sa ma shpejte (pra sot). 

Si në të gjitha fushat e shoqërisë, kjo situatë krize është një mundësi për të rimenduar jo për të dëshiruar të rivendosni "të vjetrën", por të formësoni "të rënë”. Në vend të kësaj, ne jemi në krizë si lepuri para gjarprit, duke shpresuar se dikush do të na shpëtojë.

Shpëtimi i vetëm mund të jetë vizioni juaj dhe veprimet tuaja e cila paraqet një vizion të përbashkët për të ardhmen për politikën, median, sponsorët dhe shikuesit, në të cilat ju duhet te Koordinoni se bashku  - i thoni lamtumirë "tenxhereve", “nepotizmit”, “ familjarzmit” tuaja por performoni së bashku te gjitha sportet.

Me një koncept të tillë, sporti jo vetëm që do të ruante vlerat, të shtuara në mënyrë kaq të shtrenjta, të tilla si shpirti i ekipit, modeli i rolit, identiteti, përgjegjësia dhe drejtësia, por më në fund do të fillonte të jetonte përsëri.

Kjo mund të krijojë besueshmëri të re në një botë të ndryshuar. Për ta thënë më gjerë: Përballë kësaj krize gjithëpërfshirëse, ne kemi mundësinë unike për të rishikuar rrënjësisht jetën tonë. Le të jemi të guximshëm; tani!”, ka thënë Dervishaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat