Lulzim Gërguri - lojtar i dalluar në Gjeneratën e Republikës 

Volejboll

Lulzim Gërguri - lojtar i dalluar në Gjeneratën e Republikës 

Nga: Kemajl Goca Më: 7 tetor 2020 Në ora: 18:46
Lulzim Gërguri - lojtar i dalluar në Gjeneratën e Republikës 

Sportistët dhe sportistet, veprimtarët sportivë, donatorët etj. rrezikuan jetën për të mbajtur gjallë sportin në vitet e 90-ta (1991-1999).

Lulzim Gërguri i takon Gjeneratës së Republikës. Ai si volejbollist ka qenë ndër më të dalluarit në fushën e lojës. 
Gërguri me shokë ka sakrifikuar gjithçka vetëm e vetëm që sporti skofiar mos të ndalet, të cilët edhe ia arritën qëllimit. 

Ata i zhvilluan garat në salla të improvizuara siç ishin në Bresalc dhe Gadime dhe në ambiente të hapura. 

Në vitet e 90-ta (1991-1999), çdo rrugëtim ka qenë sikur të shkosh në front të luftës, për faktin se ndeshesh në punkte të ndryshme me milicinë e pushtuesit serb. 

Gërguri me një armatë sportistësh i rezistuan fuqishëm okupatorit serb. 

Ai sot ndihet krenar që dhanë kontribut të madh për t’i zhvilluar garat e Republikës së Kosovës, në vitet më të rënda kur në çdo sekondë jeta ka qenë në rrezik nga milicia serbe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat