Si e sheh Edon Ibrahimi zvogëlimin e Superligës dhe fillimin e Ligës Mbarëkombëtare?  

Volejboll

Si e sheh Edon Ibrahimi zvogëlimin e Superligës dhe fillimin e Ligës Mbarëkombëtare?  

Nga: Kemajl Goca Më: 11 janar 2022 Në ora: 13:46
Si e sheh Edon Ibrahimi zvogëlimin e Superligës dhe fillimin e Ligës Mbarëkombëtare?  

Edon Ibrahimi, prej trajnerëve më të mirë në Kosovë, është befasia më e këndshme e vitit 2021. 

Ai përveç që ngriti ekipin në Superligën B dhe u bë kampion, por edhe në Superligën A është prej ekipeve më të mira, nënkampione vjeshtore.

Fer Volley nga Ferizaj është edhe fitues i Kupës së Federatës, duke iu falënderuar punës së Edon Ibrahimi.

Image

Edon Ibrahimi

Ibrahimi flet për suksesin e klubit, a është e dobishme Liga Mbarëkombëtare në volejboll (femrat), si e sheh Superligën me 6 ekipe dhe a do të ishte më e kapshme me 8-të? 

“Bota sot”: Si e sheh volejbollin femëror në vjeshtën e vitit 2021, ka pasur rivalitet, rritje të nivelit?
Edon Ibrahimi:
Unë besoj se rivaliteti ka qenë në nivel por gjithashtu pres rivalitet edhe më të madh në pranverë, pasi në 4-shin e parë padyshim se do të ketë prurje të reja.

“Bota sot”: A e keni pritur se Fer Volley do të fiton trofeun e Kupës dhe çka e dallojë nga ekipet tjera?
Edon Ibrahimi:
Padyshim se kur filluam rrugëtimin asnjëherë nuk e menduam të jemi vetëm numër por synimet ishin të qarta dhe besoj se me shumë meritë arritëm tek fitorja e trofeut të parë. 
Fer Volley ka stabilitet në çdo drejtim andaj mendoj se ky është dallimi i vetëm.

“Bota sot”: Cilat ekipet janë konkurrentë të fortë për titull?
Edon Ibrahimi:
Dihet, Drita, M- Technologie, Skenderaj, Fer Volley.

“Bota sot”: A synoni të përforcoheni?
Edon Ibrahimi:
Ne besojmë se kemi një ekip shumë të fortë por gjithsesi ne po kërkojmë edhe një përforcim për ta kompletuar grupin dhe për të shtuar konkurrencën në ekip.

“Bota sot”: A e sheh Ligën mbarëkombëtare, si një rritje niveli për volejbollin?
Edon Ibrahimi
: Unë besoj se kjo ligë do të ishte ndihmë e madhe për dy shtetet dhe padyshim se rivaliteti tash do jetë edhe me i madh, dhe kur të rritet rivaliteti rritet dhe niveli!

“Bota sot”: Liga me 6 ekipe dhe sistem të katërfishtë apo të mbetet kësisoj me 10?
Edon Ibrahimi:
Nga sezoni i ardhshëm liga do të jetë me 6 ekipe dhe unë besoj se më e mira do të ishte me 8 ekipe por gjithsesi më mirë 6 se sa 10 ekipe, pasi padyshim diferenca ne mes të 4 ekipeve të para me 6 të fundit ishte shumë e madhe, andaj ne si klub jemi pro këtij vendimi.

Bota sot”: Pse mendoni me 8-të është më mirë?
Edon Ibrahimi:
Po besoj se edhe ekipet e tjera do të ishin organizuar pak më mirë dhe do të luftonin më shumë, pasi problemi më i madh ishte vendi 9, 10 dhe dihej në fillim se kush do të largohej nga liga, kurse me 8 ekipe besoj se edhe lufta për kampion por edhe për mbijetesë do të ishte shumë më rivalizuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat