Krasniqi: Nuk kemi cilësi, kemi vetëkënaqësi - Bota Sot
Krasniqi: Nuk kemi cilësi, kemi vetëkënaqësi

Volejboll

E mërkurë, 17 tetor 2018

Krasniqi: Nuk kemi cilësi, kemi vetëkënaqësi

Nga: Kemajl Goca Më: 14 maj 2018 Në ora: 14:09
Naser Krasniqi

Para pak ditëve përfundoi edicioni në volejboll në të dyja konkurrencat (femra e meshkuj), për disa ekipe ka qenë jashtëzakonisht i mirë e për disa dështues.  Drita nga Gjilani është kampione e re dhe fituese e Superkupës, Kastrioti i Ferizajt, fitues i Kupës së Kosovës. Prishtina Volley (femrat) ka pasur edicion të mirë që drejtohet nga trajneri Naser Krasniqi.

Megjithatë, Krasniqi nuk është i kënaqur me cilësinë në përgjithësi të sportit skofiar. Ai flet edhe për rivalen e re nga kryeqyteti Prishtina F, dhe a ndjehen trajnerët meshkujt të rrezikuar nga gjinia e kundër, që dy janë edhe trajnere si Vildane Jashari në KV Kastrioti dhe Ganimete Gërbovci KV Prishtina F.   

“Bota sot”:  Si e vlerësoni edicionin e sapo përfunduar për ekipin e Prishtina Volley-t?

Naser Krasniqi: Në edicionin e kaluar klubi kishte ambicie më të mëdha se këtë vit, mirëpo nuk u realizuan këto synime tona.

“Bota sot”: A ishte cilësia më e mirë në përgjithësi të ligës?

Naser Krasniqi: Klubi sikurse edhe dy vitet paraprake në fund renditet i katërti në tabelë. Mirëpo, e veçanta e këtij viti ishte se ne klub kemi edhe risi në kuadrin e lojtareve. Liga ishte më interesante këtë vit, shkëputje nga katër ekipet tjera nga tetë sa janë në ligë, e bëjnë garën më interesante kah përfundimi. Sa i përket cilësisë nuk duhet të jemi të kënaqur apo të shprehim vetëkënaqësi sepse të gjithë e dimë se si është cilësia, kjo matet me gara ndërkombëtare. Pra nuk kemi akoma cilësi, po kemi vetëm vetëkënaqësi të tepruar.

“Bota sot”: Edicioni i ri do të jetë edhe më interesant, për faktin se elitës i shtohet edhe një ekip e kryeqytetit, Prishtina F. do të jetë rivale e madhe e klubit tuaj?

Naser Krasniqi: Sa i përket edicionit të ri ne akoma është herët të japim parashikime se si dhe kush do jetë rival. Mendoj se rikthimi i KV Prishtinës është i mirëseardhur për ne si dy klube të kryeqytetit dhe do të dëshiroja që ta kthejmë at rivalitetin e para disa viteve që e kishim mes vete.

“Bota sot”: A do të përforcoheni për edicionin e ri dhe ku keni më së shumti nevojë?

Naser Krasniqi: Mendoj se ka ardhur koha të vetëdijesohemi dhe të ndërrojmë politikat që i kemi përcjellë gjer me tani. Kjo domethënë se duhet të bazohemi në lojtaret e reja të talentuara që dalin nga shkollat e volejbollit. Pra, duhet të përtërihet skuadra duke marr parasysh faktin se këto dy vite të fundit klubin e kanë braktis disa lojtare me përvojë që e kanë përfunduar karrierën sportive ose e kanë ndërprerë volejbollin për shkak të lëndimeve serioze. Pretendimet tona janë të reformojmë ekipin me lojtare të reja që vijnë nga ekipi i para të rejave të klubit.

“Bota sot”: A keni frikë se ndonjë lojtare mund t'ua rrëmben Prishtina F, Kastrioti apo Drita?

Naser Krasniqi: Fjala frikë te unë nuk ekziston sa i përket volejbollit, është e drejt e çdo sportisti ta zgjedh klubin i cili i konvenon më së shumti. Kështu që, nuk me bënë fare përshtypje kjo punë dhe se këto gjëra në sport janë normale.

“Bota sot”: Çfarë premton Naser Krasniqi?

Naser Krasniqi: Premtimet asnjëherë nuk i bëjë publike, para se të sigurohem mirë se a mundem këto premtime mi realizuar. Por do të mundohem me të gjitha forcat që klubit tim të ia kthej namin që ka dhe ti rikthej titujt dhe kupat në vitrinat e klubit më të suksesshëm të pasluftës. Jemi të vetëdijshëm që kjo nuk është lehtë sepse duhet kohë, punë konkrete e jo fjalë boshe e premtime.

“Bota sot”: Tetë ekipe në elitë, dy nga to udhëhiqen nga trajneret femra, Vildane Jashari në KV Kastrioti dhe Ganimete Gërbovci në KV Prishtina F., a po sfidohen meshkujt në këtë zeje?

Naser Krasniqi: Kjo është një dukuri e mirë që po i ndodhë volejbollit. Te dy trajneret janë ish lojtare që kanë dhënë shumë për volejboll dhe se nuk dyshoj fare se nuk do të jenë të suksesshme edhe në pozitën e trajnereve në Superligë, bile janë shumë më të përshtatshme që edhe si femra edhe si ish lojtare të udhëheqin ekipe femrash për shumë arsye.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test