Akili, Nora e Distria synojnë ‘pushtimin’ e podiumit në Grand Slamin e Parisit - Bota Sot
Akili, Nora e Distria synojnë ‘pushtimin’ e podiumit në Grand Slamin e Parisit

Xhudo

Akili, Nora e Distria synojnë ‘pushtimin’ e podiumit në Grand Slamin e Parisit

Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 15:04
Akil Gjakova

Akil Gjakova, Nora Gjakova e Distria Krasniqi synojnë të ‘pushtojnë’ podiumin e Grand Slamit në Paris 2019. Grand Slami i Parisit 2019 mbahet nesër (e shtunë) dhe pasnesër (e diel), kurse ekipi ynë i xhudos përfaqësohet me tre garues.
Akili do të rikthehet në garën ku e nisi suksesin vitin e kaluar. Ai kishte fituar medaljen e artë në kategorinë e tij, deri në 73 kilogramë.
Kampionia e Evropës, Nora Gjakova garon në kategorinë në kategorinë deri në 57 kilogramë, ndërsa nënkampionia e Evropës në kategorinë -52 kilogramë, Distria garon në -48 kg.
Gara e Grand Slamit vlerësohet njëra prej më të fortave në xhudo, ndërsa është e vlefshme edhe për pikë Olimpike për Lojërat Olimpike Tokyo 2020.
Të tre xhudistët tanë garojnë të shtunën.
KOK iu uron fat dhe suksese garuesve tanë në rrugën drejt medaljeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...