Majlinda Kelmendi kundër Komunës së Pejës: Nuk u intereson suksesi i xhudistëve - Bota Sot
Majlinda Kelmendi kundër Komunës së Pejës: Nuk u intereson suksesi i xhudistëve

Xhudo

Majlinda Kelmendi kundër Komunës së Pejës: Nuk u intereson suksesi i xhudistëve

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 23:18
Majlinda Kelmendi

Tri medalje i ftuan tri xhudistet kosovare, në Lojërat Evropiane të Minskut, muajin e kaluar.

Majlinda Kelmendi fitoi medaljen e artë, Nora Gjakova të argjendtën dhe Loriana Kuka, të bronztën, në garën ku morën pjesë 4 xhudistë, si suksesi më i madh i Kosovës, në një garë shumë-sportëshe, raporton “Sporti në KTV”.

Por, xhudistët e suksesshëm të Pejës, vazhdojnë të kenë probleme me infrastrukturën sportive, pasi ende nuk është as gati të nisë ndërtimi i Qendrës nacionale të xhudos.

Ministria e Sportit ka ndarë mjetet financiare për ndërtimin e Qendrës Nacionale të Xhudos në Pejë, por procesi ka ngecur në mungesë të sigurimit të hapësirës për ndërtimin e këtij objekti, nga Komuna e Pejës.

Salla e klubit ‘Ipponi’, falë investimeve të Qeverisë, ka marrë pamje tjetër, mirëpo xhudistët janë të indinjuar me neglizhencën e Komunës së Pejës.

Si asnjëherë më parë, për Qendrën e xhudos që nuk po ndërtohet, ka reaguar ashpër ndaj Komunës së Pejës, edhe Majlinda Kelmendi.

Ajo ka thënë se xhudistët dhe klubi e trajneri Driton Kuka, nuk duhet më të merren me punët që nuk janë për ta.

Qendra Nacionale për xhudon kishte marrë përkrahjen e Komunës së Pejës për ndarjen e parcelës për ndërtim në fund të vitit 2016, por që nga atëherë nuk është bërë më asnjë lëvizje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...