Daut Dauti - njeriu i Gjeneratës së Republikës 

Xhudo

Daut Dauti - njeriu i Gjeneratës së Republikës 

Nga: Kemajl Goca Më: 22 prill 2020 Në ora: 15:22
Daut Dauti - njeriu i Gjeneratës së Republikës 

Jo vetëm në futboll, jo vetëm në sportet me dorë, jo vetëm në mbretëreshën e sporteve, jo vetëm te topi i celuloidit por edhe në sportet luftarake u organizuan garat e Republikës së Kosovës e në salla të improvizuara, në kohërat më të rënda, në kohën e okupimit (199 - 1999).  

Mijëra sportistë të disiplinave të ndryshme sportive, sakrifikuan dhe i rezistuan okupatorit serb. Daut Dauti është njeriu i Gjeneratës së Republikës, veprimtar i shquar sportiv, njeriu i xhudos, që dha shumëçka në vitet më të vështira.

Ai kaq qenë pjesë edhe e Lidhjes së Sporteve të Ferizajt, në kohërat më të rënda, duke bërë më të mirën e mundshme dhe asnjëherë nuk u ndal përkundër se vazhdimisht ishin nën shantazhet e kërcënimet e pushtuesit serb.

Dauti është krenar që sot sporti i Kosovës po përparon në kohë të shtetit të Kosovës dhe aq me tepër që xhudoja u solli medaljen e  parë olimpike dhe të gjitha medaljet e trofetë e mundshme nga rrafshi ndërkombëtar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat