Federata e Xhudos së Kosovës fillon e para nivelin e dytë - Bota Sot
Federata e Xhudos së Kosovës fillon e para nivelin e dytë

Xhudo

E enjte, 15 nëntor 2018

Federata e Xhudos së Kosovës fillon e para nivelin e dytë

Më: 2 tetor 2017 Në ora: 17:51
Federata e Xhudos së Kosovës fillon e para nivelin e dytë

Organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës ka filluar të hënën niveli i dytë për trajnimin e trajnerëve të xhudos, që po mbahet në sallën e xhudos në Pejë.
Dhjetëra trajnerë të klubeve të ndryshme i janë përgjigjur ftesës së Federatës së Xhudos së Kosovës (FXHK) për të vijuar trajnimin, në të cilin po ligjëron eksperti ndërkombëtar nga Kroacia, z.Tomislav Marinajoviç.
Të pranishëm në hapjen e trajnimit ishin edhe kryetari i FXHK-së, z,Agron Kuka dhe trajneri - fitues i medaljes së artë olimpike, z.Driton Kuka.
Trajnimi do të zgjatë deri më 9 tetor, ku do të bëhet çertifikimi i më të suksesshmëve.
Ky është trajnimi i tretë këtë vit që organizohet nga Komiteti Olimpik i Kosovës në mbështetje të Solidaritetit Olimpik të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, për ciklin olimpik, 2017 - 2020.
Javë më parë, trajnimi u mbajt për Federatën e Boksit të Kosovës dhe atë të Volejbollit. Deri në fund të vitit, KOK do të organizojë edhe tetë trajnime për federata të tjera.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test