Telashet e xhudisteve me gjyqtarët dhe me kohën shtesë - Bota Sot
Telashet e xhudisteve me gjyqtarët dhe me kohën shtesë

Xhudo

E enjte, 15 nëntor 2018

Telashet e xhudisteve me gjyqtarët dhe me kohën shtesë

Më: 18 dhjetor 2017 Në ora: 11:31
Nora Gjakova

Nora Gjakovës i kushtoi një vendim i padrejtë i gjyqtarëve. Distria Krasniqit i kushtuan luftërat në kohën shtesë, të njohur si Golden Score

Janë këto telashet me të cilat janë përballur xhudistet kosovare në këtë vit dhe që ishin prezent edhe në turneun e fundit të vitit, atë Masters, që të shtunën e të dielën u mbajt në St. Petersburg të Rusisë.

Në Masters morën pjesë vetëm xhudistët më të ranguar në botë, ndërsa Nora e Distria garuan të shtunën.

Nora Gjakova garoi në kategorinë deri 57 kilogramë dhe në luftën e parë u përball me jugkoreanen Youjeong Kwon.

Nuk pati hudhje e pikë në kohën e rregullt prej katër minutave dhe kështu fituesja u shpall në kohën shtesë, të njohur në xhudo si Golden Score (Pika e Artë).

Në Golden Score, Nora realizoi hudhje në krah të kundërshtares, ndërsa trajneri Driton Kuka vlerëson se ajo ishte për “Waza-ari” që do të nënkuptonte përfundim të luftës. Por gjyqtarët nuk vlerësuan njëjtë, hudhjen e Norës nuk e vlerësuan për pikë dhe më pas xhudistja kosovare mori dënimin e dytë dhe e humbi luftën.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test