Akil Gjakova fiton të artën në Lojërat Mesdhetare - Bota Sot
Akil Gjakova fiton të artën në Lojërat Mesdhetare

Xhudo

E martë, 13 nëntor 2018

Akil Gjakova fiton të artën në Lojërat Mesdhetare

Më: 28 qershor 2018 Në ora: 11:11
Akil Gjakova

Akil Gjakova, që garon në 73 kilogramë, në finale e mposhti turkun Bilal Ciloglu.

Gjakova e mposhti me Ippon turkun pas vazhdimeve.

Akil Gjakova është në finalen e madhe të Lojërave Mesdhetare dhe medaljen e argjendtë e ka të garantuar. Ai synon të artën pas Distria Krasniqit e Nora Gjakovës. 

Xhudo sjell edhe medaljen e tretë për Kosovën në lojërat mesdhetare Tarragona 2018.

Pas dështimit të xhudistes së re Laura Fazliu e cila u mposht qysh në garën e parë,  Akil Gjakova është kualifikuar në gjysmëfinale.

Akil Gjakova ka fituar me Ippon kundër garuesit të Spanjës Javier Ramirez.

Kjo do të jetë medalja e tretë për Kosovën në këto lojëra, që të tria të fituara në sportin e xhudos. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test