Qeveria e humbi veriun qëllimisht! - Bota Sot
Qeveria e humbi veriun qëllimisht!

Zgjedhjet 2013

E enjte, 15 nëntor 2018

Qeveria e humbi veriun qëllimisht!

Më: 18 nëntor 2013 Në ora: 17:25

“Por kishte një sjellje të pazakonshme të organeve, një fushatë deri në agjitim të organeve të Serbisë, që nga kryeministri i asaj qeverie deri tek ministrat e ti”, thotë prof.dr.Baraliu.

Thuajse që të gjithë janë në një mendje, qeveria fajtore për humbjen në veri, as më pak as më shumë, fajtore eksplicite. Më shumë se 12 mijë shqiptarë të dëbuar, të katandisur si refugjatë nëpër Kosovë, që prej dëbimit në vitin 2000 nga një lukuni serbe, atyre më kurrë nuk iu mundësua kthimi kolektiv, përjashto disa raste individuale, kryesisht në lagjen “Kroi i Vitakut”, ku serbët vazhdojnë të pengojnë kthimin.
Pjesëmarrja e ulët e serbëve në zgjedhje e ka bërë të qartë se shqiptarët lehtësisht do të kishin mundur ta zgjedhin kryetarin e veriut, dhe që në këtë mënyrë, edhe jeta për ta do të ishte shumë më e lehtë.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të martën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test