Çika e Bexhet Sallahut nga Presheva pronare e re e kompanisë ajrore ‘Germania Flug AG’ - Bota Sot
Çika e Bexhet Sallahut nga Presheva pronare e re e kompanisë ajrore ‘Germania Flug AG’

Zvicra

Çika e Bexhet Sallahut nga Presheva pronare e re e kompanisë ajrore ‘Germania Flug AG’

Më: 25 shkurt 2019 Në ora: 20:15
Lejla Sallahu

Mediat zvicerane përmes një sërë shkrimesh me titull: Nga Air-Prishtina vjen ne shefe e re Germania-Besitzerin” (“Air-Prishtina-Chefin ist neue Germania-Besitzerin”) bëjnë me dije se kompania ajrore «Germania Flug AG» tani do të ketë një pronare të re. Ajo quhet Lejla Sallahu dhe është shefe e Air Prishtina, njofton “Presheva Jonë”

Nga dardha pik dardhë: Çika e Karadakut të Preshevës Lejla Sallahu (e bija e humanistit Bexhet Sallahut) merr në duar 100% “Germania Schweiz”

Kjo sipërmarrëse e suksesshme është bija e Bexhet Sallahut, i cili ka qenë pionier i operimeve ajrore mes Zvicrës dhe Prishtinës e Shkupit.

Gazeta zvicerane «20Minuten» njoftoi se anëtari i bordit të Germania Urs Pelizzoni ka konfirmuar se «Germania Flug AG» do t’i takojë 100 për qind Lejla Ibrahimi-Sallahut, respektivisht firmës së saj Albex Aviation.

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ka mësuar se Lejla Ibrahimi-Sallahu ka blerë 60 për qind të aksioneve të investitorëve zviceranë dhe 40 për qind të aksioneve që i mbante «Germania» nga Gjermania.

«Germania Flug AG» është kompani ajrore me seli në Zvicër dhe deri më tani 40 për qind të pronësisë së saj e mbante kompania gjermane «Germania», e cila së fundi ka filluar proceduarat e falimentimit në Gjermani.

Por, kompania me seli në Zvicër – «Germania Flug AG» – nuk ka qenë e prekur nga falimentimit dhe ka vazhduar fluturimet nga Zvicra në Kosovë dhe Maqedoni.

Per fund Lejla Sallahu është një zonjë e re por me një përvojë të çmuar në fushën e biznesit të trashëguar nga prindërit e saj të cilën e lanë të re.  Ajo prej me shumë se një decenie udhëheq me kompaninë “Air Prishtina”, një sfidë që e ka marrë nga babai i saj i ndjerë Bexhet Sallahu, i cili e kishte themeluar këtë kompani të suksesshme para më se 35 vitesh. Duke ndjekur hapat e babait, prindërve të saj Lejla jo vetëm që e ka ruajtur me kujdes trashëgiminë e prindërve, por edhe e ka zgjeruar atë duke i dhënë në vazhdimësi deri me sot e cila gjendet në krye të kompanisë gjigante ajrore ‘Germania Flug AG’. Prandaj them edhe nga dardha pikë dardhë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat