Detaje nga vrasja e 7-vjeçarit të Kosovës në Zvicër, arrestohet një grua - Bota Sot
Detaje nga vrasja e 7-vjeçarit të Kosovës në Zvicër, arrestohet një grua

Zvicra

Detaje nga vrasja e 7-vjeçarit të Kosovës në Zvicër, arrestohet një grua

Nga: A.ZH Më: 21 mars 2019 Në ora: 20:23
Pamje nga vendi i ngjarjes, ku u vra një shtatëvjeçar nga Kosova

(E plotësuar) - Të enjten rreth orës 12:45 një djalë 7-vjeçar në St Galler-Ring në Zvicër ka ndërruar jetë pas që ishte therë për vdekje nga një 75 vjeçare.

Presoni i dyshuar është arrestuar nga policia zvicerane, pasi që u vetdorëzua në Polici.

E dyshuara pas sulmit ndaj shtatë vjeçarit ishte larguar nga vendi i ngjarjes, shkruan "Bota sot".

Në rrjetet social familjarët e Iliasit M. (7-vjeçari) kanë shpërndarë fotografit e tij, të cilët janë shprehur të tronditur nga humbja e tij e papritur dhe janë lutur për shpirtin e tij.

Image
Image

***

Sot rreth orës 12:45 një djalë 7-vjeçar në St Galler-Ring në Zvicër ishte viktimë e një krimi të dhunshëm. Kryerësi i dyshuar u arrestua.

Policia nuk ka dashur të komentojë mbi kombësinë e djalit, mirëpo sipas burimeve të medias zvicerane 20 minuta, djali është një shqiptar nga Kosova, përcjell Bota sot.

Nga zyra e prokurorit publik është bërë e ditur se djali u godit papritur me thikë nga një grua e moshuar derisa po kthehej nga shkolla në shtëpi.

Mësuesi zbuloi djalin e plagosur rëndë

Sipas inspektorit detektiv Peter Gill, personi që ka zbuluar djalin të plagosur rëndë, ishte mësuesi i klasës, i cili ishte nisur drejt shtëpisë me biçikletë,

Menjëherë, shërbimet emergjente u alarmuan. Ambulanca u përpoq për një periudhë të gjatë kohore për të ringjallur fëmijën. Djali më pas u pranua në departamentin e emergjencave të Spitalit të Fëmijëve Universitar dhe kirurgjisë emergjente, ku edhe vdiq.

Dëshmitarët okularë i thanë "Basler Zeitung", se fëmija kishte lëndime në zonën e qafës. Banorët gjithashtu raportuan se kishin dëgjuar një mosmarrëveshje mes djalit dhe të moshuarës.

Fillimisht 75-vjeçarja zvicerane iku nga vendi i ngjarjes, por më pas ajo shkoi në zyrën e prokurorit dhe njoftoi se ajo kishte sulmuar fëmijën. Gruaja u arrestua. Mjekësia ligjore ishte në vendin e ngjarjes, i cili u pastrua me ujë.

Arsyeja e sulmit dhe krimit është ende e paqartë dhe po hetohet nga Policia Kriminale dhe Instituti i Mjekësisë Ligjore.

“Ne nuk e dimë se çfarë marrëdhënie kishte me fëmijën kryersja e dyshuar”, ka thënë Inspektori Detektiv Peter Gill.

***

Një djalë shtatëvjeçar nga Kosova, ishte duke u kthyer nga shkolla në mesditë kur ai u godit papritur me thikë nga një grua e moshuar dhe u plagos rëndë. Djali vdiq në spital. Sipas policisë, një grua 75-vjeçare është dorëzuar në polici.

Ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 12:45 në St Galler-Ring, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Banorët janë shprehur të tronditur nga incidenti.

Një fqinj që sapo kishte ardhur në shtëpi nga Kopshti Botanik tha: "Jashtë rrugës qëndronin rreth 20 burra për një punë, mendoj se ata ishin të gjithë policë. Pashë një pishinë të madhe gjaku. Nuk e di se çfarë ndodhi, mendova se dikush ishte therur këtu, personi ka humbur kaq shumë gjak, ka pasur dy këpucë pranë pishinës me gjak dhe më pas policia i mori. "Gjaku u hoq pak më vonë. Njerëzit po hedhin lule".

Një tjetër fqinjë që pa gjakun tha: "Një mik më thirri dhe më pyeti se çfarë kishte ndodhur. Shikova dhe pashë zjarrfikësit që pastronin gjithçka".

Një banore u përball në mënyrë indirekte me grumbullimin e gjakut. Ajo raporton se sapo kishte fjetur.

"Papritmas policia erdhi dhe më pyeti nëse mund të merrte ujë nga unë", thotë ajo. Pastaj një polic në banesën e saj mbushi dy kova me ujë. “Më vonë, ata thanë se nuk ishte mirë. Ata e thirrën një pastrues të veçantë. Policia nuk donte të tregonte se përse u nevojitej uji. Unë jetoj këtu qe 40 vjet dhe nuk kam parë kurrë që ka ndodhur diçka si kjo ngjarje", ka thënë ajo.

***

Sipas medieve zvicerane, djali ishte duke shkuar në shtëpi, pas përfundimit të mësimit, kur edhe është qëlluar me thikë derisa, është gjetur në rrugë nga mësuesi i tij. Më pas fëmija është dërguar me urgjencë në spital por nuk ka mundur tu mbijetojë plagëve ka bërë të ditur Peter Gill, zëdhënës i zyrës së prokurorisë së Baselit.

Image

Pas veprimeve hetimore që nisën menjëherë, zyra e prokurorit shkruan se një  një grua e moshuar u pa duke u larguar nga skena e krimit. Pak kohë më vonë, një grua 75-vjeçare zvicerane u kthye në zyrën e prokurorit publik në Waaghof dhe rrëfeu për krimin. Derisa pas kësaj deklarate u arrestua.

Akoma nuk dihen motivet e vdekjes, ndërsa banorët janë shumë të shqetësuar për rastin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...