Reagime nga Zvicra për Pal Lekajn - Bota Sot
Reagime nga Zvicra për Pal Lekajn

Zvicra

Reagime nga Zvicra për Pal Lekajn

Nga: Ismet Rashiti Më: 29 mars 2019 Në ora: 13:04
Foto ilustrim

Nuk mund të ket shprehje më të keqe kundër investitorëve serioz në Kosovë se deklarata e ministrit, Lekaj. Çka do të thot për qytetarët e Kosovës, nëse Zvicra e mbyllë ambasadën veq dy javë në Kosovë. Sot para ambasadës presin për viza qindra qytetarë . Zvicra është shteti i parë që ka dhënë viza në Prishtinë që të mos maltretohen qytetarët në shtetet e rajonit. Deklarata e ministrit Pal Lekaj është një hije e zezë për mërgatën shqiptare në Zvicër !

Deklarata e ministrit të Infrastukturës, Pal Lekajt, për largimin e  ambasadorit zvicran, Jean-Hubert Lebet nga Kosova, është absurde dhe krejtësisht e pabazuar.  Deklarata të tilla të   euforike dhe e pambështetur, i ka sjellur hije të zezë mërgatës shqiptare në Zvicër. Si ka mundësi që një ministër i Republikës së Kosovës të shprehet në këtë mënyrë ndaj ambasadorit zvicëran, vendi i të cilit mbanë të punësuar rreth 250 mijë shqiptarë ?! Zvicra është shteti i parë që ka dalur hapur për Pavarësinë e Kosovës dhe ndër vendet e para që e ka njohur shtetin e Kosovës.

Ambasadori i nderuar zvicran, z. Jean-Hubert Lebet nuk ka ndërhyrë në asnjë rast në punët e brendëshme të Kosovës. Në rastin konkret ka paraqitur një të vërtetë me të cilën është duke u marrë gjykata.

Ministrat e tipit të Pal Lekajt, jo vetëm që nuk dëshirojnë ta përkrahin dhe ndihmojnë mërgatën shqiptare në asnjë mënyrë, por me deklaratat e tyre kaq të ulëta, kanë filluar ta dëmtojnë pozitën dhe autoritetin e komunitetit shqiptar në vendet ku jetojnë dhe punojnë !

Të kërkohet largimi ambasadorit të një vendi mik si Zvicra, e cila ka derdhur milona euro për rindërtimin e Kosovës së pasluftës, duhet të jeshë krejt i padieshëm  ose i ndikuar nga qarqe që nuk ia dojnë të mirën qytetarëve të Kosovës. Krahasuar me numrin e banorëve, Zvicra është vendi që më së shumti ka ndihmuar Kosovën në rimëkëmbjen e saj. Nga ana tjetër si shtet neutral që asnjëherë nuk ka ndërhyrë në politikat e brndëshme të shteteve tjera, për herë të parë ka vendosur t’i dërgoi forcat e saj ushtarake në Kosovë si pjesë e rëndësishme logjistikës së NATO-së.   

Të përkujtoj se ish Presidentja dhe minisrja e jashtme e Zvicrës, zonja, Mischelin Caly-Rey ka qenë fyer rënd në Beograd, pikërisht për shkak përkrahjes së madhe që i ka dhënë Kosovës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ambasadori zvicran dhe deklaratave të sajë për pavarësinë e Kosovës.

Është e udhës që ministri i Jashtëm dhe Kryeministri i Kosovës, ti kërkojnë falje ambasadorit zvicran, Jean-Hubert Lebet për një deklaratë të tillë të papërgjegjëshme që mund të ndikoi në raportet e shkelqyeshme që ekzistojnë në mes Kosovës dhe Zvicrës dhe komunitetit shqiptar në Zvicër si urë lidhëse në mes dy vendeve mike!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...