Zvicër, burg të përjetshëm shqiptarit për vrasjen e borxhliut në Zurich - Bota Sot
Zvicër, burg të përjetshëm shqiptarit për vrasjen e borxhliut në Zurich

Zvicra

Zvicër, burg të përjetshëm shqiptarit për vrasjen e borxhliut në Zurich

Më: 5 prill 2019 Në ora: 10:14
Gjykata Federale

Gjykata Federale fshiu të gjitha ankesat e ankuesit, një 43 vjeçar shqiptar i cili kishte ekzekutuar në vitin 2009 një debitor me një plumb në kokën e tij. Gjykata Federale konfirmon dënimin e përjetshëm të vrasësit të Bonstetten (ZH). Në vitin 2009, shqiptari 43-vjeçar gjuajti një njeri në kokë që i detyrohej atij rreth 30,000 euro, njofton “Presheva Jonë”

Në një aktgjykim të lëshuar të enjten, Tribunali Federal hoqi dorë nga të gjitha ankesat e Ankuesit. Gjykata shikoi hollësisht se çfarë ndodhi dhe kur viktima vdiq.

I dënuari pretendonte se ai ishte kthyer në Itali në kohën kur kishte nododhur vrasja.

Një tjetër vrasje në Itali
Në vendimin e saj, Gjykata Supreme e Kantonit të Cyrihut ishte mbështetur në të dhëna dhe deklarata të ish-shokut të autorit. Ajo kishte marrë një vend në pjesën e prapme të makinës në të cilën viktima ishte vrarë dhe kishte qenë dëshmitarë në të gjithë skenën.

Në janar 2009, i dënuari kishte shkuar për të marrë borxhliun e tij me makinë, për të folur për borxhet. Këto shuma erdhën nga trafikimi i drogës. Diskutimi u përshkallëzua dhe autori mori një pistoletë dhe qëlloi pasagjerin e tij. Ai kishte hequr qafe trupin në një luginë. Miku i saj më pas u përpoq të ikte, por vrasësi e kishte vënë armë në kokë dhe e kërcënonte me vdekje.

Aktualisht, personi i dënuar po vuan dënimin 10-vjeçar në Itali për një vrasje tjetër. Ai pastaj do të ekstradohet në Zvicër ku një lirim me kusht mund të konsiderohet vetëm pas 15 vjetësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...