Në Zvicër arrestohet një shqiptare që mashtroi si mjeke, “Albinfo” e paraqet me çifteli si “mjeke” e suksesshme - Bota Sot
Në Zvicër arrestohet një shqiptare që mashtroi si mjeke, “Albinfo” e paraqet me çifteli si “mjeke” e suksesshme

Zvicra

Në Zvicër arrestohet një shqiptare që mashtroi si mjeke, “Albinfo” e paraqet me çifteli si “mjeke” e suksesshme

Më: 18 maj 2019 Në ora: 12:33
Në Zvicër arrestohet një shqiptare që mashtroi si mjeke, “Albinfo” e paraqet me çifteli si “mjeke” e suksesshme

Preshevë, 17 maj -Zvicra n’zor nga shqiptarët, dje nga trafikantët e drogës sot nga mashtrueset, çudi nga femrat?! Pas rastit së reperes Loredans Zefit (nga Ferizaj) e cila mbushi gazetat zvicerane dhe shqiptare, ditëve te fundit, pasi kishte vjedhur rreth një milion franga si “avokate”, policia zvicerane ka zbuluar një tjetër rast, mashtruese kjo e cila është paraqitur si “mjeke” e rrejshme. Shtetasja e Kosovës, I.K e lindur ne Biene si “mjeke” të cilën polica e ka arrestuar sot (“Polizei nimmt Fake-Ärztin fest”) ka arritur të vjedh mbi 200.000 CHF klientëve zviceranë dhe shqiptarë, shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Presheva, duke ju referuar burimeve të policisë dhe mediave zvicerane.

Albinfo: Dr. I… K… mjekja qe i bie çiftelisë. -Çfarë po ngjet me shtetasit e Kosovës në Zvicër?! Do zbardh imazhin, do nxije imazhin e Kosovës?!

“Policia arreston doktoreshën e rreme (“Polizei nimmt Fake-Ärztin fest”) eshtë ky titulli që ka pushtuar sot faqet e para të gazetave zvicerane. Policia kontrolloi shtëpinë e mjekut të gabuar në kantonin e Schaffhausen.

Image

Kjo është shtetasja nga Kosova I.K, një doktoreshë e rreme që kishte mashtruar fqinjët e saj. Një sipërmarrës në Schaffhausen thotë se i dha më shumë se 200,000 franga një gruaje të re, e cila e bëri atë të besonte se ajo po punonte si “mjek” në një kabinet.

Ajo ishte mobilizuar me kohë për të mashtruar. Ajo madje është përforcuar dhe ju është bërë marketing si “doktoreshë” nga një portal albanofon me emrin “Albinfo” (“Un portail d’informations albanais a dressé le portrait de la fausse doctoresse. “) qe drejtohet nga dr. Bashkim Hyseni. Por pas zbulimit të policisë, del se shqiptarja ishte thjeshte një “mjeke” e rreme, Albinifo ka tërhequr shkrimin që kishte shkruar e lavdëruar atë. (“Dr. I… K…: Mjekja që i bie çiftelisë, për Albinfo ka thënë se “Nuk hezitoj asnjëherë të flas shqip me pacientët që vijnë në ordinancat tona në Thalwil dhe Rüschlikon”). Policia po bën hetime, dhe ende nuk ka kuptuar se kishte paguar apo jo kjo “mjeke” këtë portal për të shkruar për të, për t’i bërë reklamë.

Sipas gazetave zvicerane “Në Facebook-in e kësaj shqiptarë shohim atë me një mantele të bardhë dhe rreth qafe një stetoskop, kanë shkruar gazetat zvicerane.

Megjithatë, në kundërshtim me atë që mund të besohet, gruaja e bukur e re 36 vjeç, që jeton në kantonin e Schaffhausen, nuk është mjeke, pas hetime ka konstauar policia, duke apeluar tek qyteret te ken kujdes nga mashtimet e kesaj “mjeke” flace. Sipas gazetes “20Minuten kjo shqiptare, nuk bënte asgje, me shume se luante nje rol te “mjekes” duke i vjelur viktimat e saj.

Njëri prej tyre do të ishte fqinji i tij, Georg *. Kontraktuesi thotë se ai i dha 212,000 Imera I. Sipas tij, gjithçka filloi në dhjetor 2017: “Gruaja ime dhe unë ishim duke ngrënë drekë kur erdhi tek ne për të na kërkuar 40,000 franga.” Ajo u tha atyre gjoja menaxhoi një praktikë mjekësore në kantonin e Cyrihut me kolegun e tij Klaus *. Paratë do të përdoreshin për të paguar për medikamente. Për të siguruar çiftit, Imera I. (I.K) tha se do të fitonte 30,000 franga në muaj, gjë që do t’i lejonte që t’i paguante shpejt.

Zvicerani: Shqiptarja u përpoq të më argëtojë me bukurinë e saj

Pas fitimit të besimit të bashkëshortëve, të tridhjetat do t’u kërkonin disa kredi të tjera, duke pretenduar probleme të vogla financiare në zyrë. Në përgjithësi, Georg dhe gruaja e tij thonë se i dhanë 212’000 franga për “mjekesha”. Deri më sot, ende nuk i kanë parë paratë e tyre.

“Ajo nuk u ndal në asgjë dhe u përpoq të më tallte me bukuri”, kujton sipërmarrësi, i cili më në fund paraqiti një padi kundër saj në mars të këtij viti për mashtrim dhe tituj të rremë. I kontaktuar, policia e Schaffhausen nuk flet për rastin për shkak të hetimeve në vazhdim. Nga ana e saj, Imera I. (I.K) nuk donte të fliste edhe për akuzat.

Pas disa ditësh, ajo duhej ta zhdukë duke dëgjuar se kishte kërkuar para nga disa pacientë. Njëri prej tyre, një pensionist 81-vjeçar, thotë se i dha Imerës 16.000 franga. Edhe ajo shkoi për të marrë paratë nga shtëpia e saj. Është e paqartë nëse oktagarianja ka parashtruar gjithashtu një ankesë kundër saj.

Image

Shqiptarja“Imera I” (I.K) si një doktoreshe e rreme, kjo vajza e re eshte deklaruar se ka studiuar në Universitetin e Cyrihut. Nga ana tjeter “20 Minuten” arriti të marrë dy dokumente që duket se vërtetojnë deklaratat e saj: një pranim në studimet mjekësore dhe një diplomë promovimi, të lëshuar nga universiteti gjermanishtfolës në emër të shqiptares. I kontakuar, shkolla e mesme, megjithatë kupthet se është e rreme dhe e saktë që Imera I. nuk është regjistruar kurrë në Universitetin e Cyrihut. Cka po ngjet me shqiptaret e Zvicrës?! Do zbardh imazhin, do nxije imazhin e Kosovës?!.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...