Lajm i mirë nga Zvicra për shqiptarët: Të kthyerit në Kosovë do të marrin pensionet - Bota Sot
Lajm i mirë nga Zvicra për shqiptarët: Të kthyerit në Kosovë do të marrin pensionet

Zvicra

Lajm i mirë nga Zvicra për shqiptarët: Të kthyerit në Kosovë do të marrin pensionet

Nga: G.B Më: 5 qershor 2019 Në ora: 16:25
Këshilli Kombëtar

Shtetasit e Kosovës që kthehen nga Zvicra në atdheun e tyre duhet të marrin përsëri pensionin e tyre AHV ose IV. Pas Këshillit të Shtetit, edhe Këshilli Kombëtar miratoi këtë parim sot, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Pyetja mbetet nëse vendimi duhet të jetë në vartësi të referendumit opsional.

Dhoma e vogël thotë se po, por Këshilli Federal dhe Këshilli Kombëtar nuk duan ta nënshtrojnë marrëveshjen për referendumin. Vendimi ra të mërkurën me 110 vota në 58 me 3 abstenime.

Shumica e hedh poshtë referendumin opsional sepse është një marrëveshje standarde, konfirmoi ministri i çështjeve sociale, Alain Berset.

Një pakicë SVP, e cila gjithashtu votoi kundër marrëveshjes, u mposht në mënyrë të qartë. Modeli i kthehet Këshillit të Shteteve me këtë ndryshim.

Parandalimi i keqpërdorimit

Image
Pamje nga tribuna në Dhomën e Këshillit Kombëtar në seancën e Asamblesë Federale Zvicerane, të martën, më 4 qershor 2019 në Këshillin Kombëtar në Bern. (KEYSTONE / Alessandro della Valle)

Marrëveshja rikthen koordinimin e sigurimeve shoqërore midis Zvicrës dhe Kosovës pas disa viteve të ndërprerjes. Përmbajtja e marrëveshjes korrespondon me marrëveshjet e tjera të sigurimeve shoqërore të lidhura nga Zvicra dhe bazohet në standardet ndërkombëtare.

Kosova është i vetmi shtet pasardhës i Jugosllavisë me të cilin Zvicra deri tani nuk kishte marrëdhënie kontraktuale në fushën e sigurimeve shoqërore. Këshilli Federal ndërpreu marrëveshjen e sigurimeve shoqërore me ish-Jugosllavinë në prill të vitit 2010 në lidhje me Kosovën. Si arsye ai thirri pastaj hetimet e dështuara kundër mashtruesve të mundshëm. Hetuesit ishin kërcënuar me jetë.

Retrospektivë e kufizuar

Image
Sebastian Frehner, SVP-BS, punon në Wandelhalle të Nationalrat, në seancën e Eidgenoessischen Raete, të hënën, më 3 qershor 2019 në Bern. (KEYSTONE / Alessandro della Valle)

Që atëherë, shtetasit e Kosovës nuk kanë marrë pensionet zvicerane të AHV dhe IV jashtë vendit. Nëse dëshironi, rimbursimi i kontributeve të AHV mund të kërkohet në vend të pensioneve të pleqërisë ose të të mbijetuarve.

Në të ardhmen, shtetasit e Kosovës të moshës së pensionit të cilët nuk kanë kërkuar rimbursim të kontributeve të tyre, mund të aplikojnë për pagesat e pensioneve jashtë vendit. Sidoqoftë, nuk mund të pohohen pretendime retroaktive për periudhën para prillit 2010./BS/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...