Themelohet në Zvicër Qendra "Gjenocidi në Kosovë - Plagë e hapur” - Bota Sot
Themelohet në Zvicër Qendra "Gjenocidi në Kosovë - Plagë e hapur”

Zvicra

Themelohet në Zvicër Qendra "Gjenocidi në Kosovë - Plagë e hapur”

Më: 2 korrik 2019 Në ora: 16:40
Foto

Të dielën në Bernë të Zvicrës u themelua Qendra Gjenocidi në Kosovë - Plagë e hapur.

Qendra ka për qëllim të shndërrohet në rrjet të organizuar intelektualësh dhe veprimtarësh, të cilët angazhohen vullnetarisht për informimin e drejtë dhe ndriçimin e plotë të gjenocidit në Kosovë dhe të këmbëngulin në domosdoshmërinë e ngadhënjimit të drejtësisë.

Në takimin e 30 qershorit u miratua logoja e qendrës, ku katër petalet e lulëkuqes paraqesin katër format e veprimeve të gjenocidit që u zbatuan në Kosovë: vrasjet, dhunimet seksuale, spastrimi etnik dhe shkatërrimi i objekteve që lidhen me përkatësinë etnike dhe identitetin shqiptar.

Ndërsa në vend të kokrrave të zeza të lulëkuqes, në logo janë prezantuar figura burrash, grash, djemsh dhe vajzash për të përfshirë të gjitha kategoritë e shqiptarëve që ishin shndërruar në objekt shkatërrimi nga politika e gjenocidit të Serbisë.

Nismëtarët e themelimit të kësaj qendre vendosën t’ia besojnë udhëheqjen e saj politologut Bardhyl Mahmuti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat