Zvicër, në Gjenevë dhe Bernë u mbajtën marshe për Astrit Deharin ku kërkohet drejtësi. I dergohet leter OKB-së dhe Strasburgut - Bota Sot
Zvicër, në Gjenevë dhe Bernë u mbajtën marshe për Astrit Deharin ku kërkohet drejtësi. I dergohet leter OKB-së dhe Strasburgut

Zvicra

Zvicër, në Gjenevë dhe Bernë u mbajtën marshe për Astrit Deharin ku kërkohet drejtësi. I dergohet leter OKB-së dhe Strasburgut

Më: 9 nëntor 2019 Në ora: 18:00
Foto

Sot në kryeqytetin e Zvicrës në Bernë, sikur ditë më parë në Gjenevë është mbajtur nje protestë kundër autoriteteve (gjykatave) kosovare ku morën pjesë qindra mërgimtarë, per te kerkuar drejtësi për Astrit Deharin, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Me moton “Një popullë për drejtësi” sot, e shtunë, rreth orës 12:00 në Bern është kërkuar drejtësi për ish-aktivistin e Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari i cili në rrethana të dyshimta u gjet i vdekur tri vite më parë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Thirrjes së degës së Lëvizjes Vetëvendosje këtu në Zvicër iu bashkuan qindra qytetar të shoqatave apo partive tjera shqiptare te cilët në duar mbanin pankarta ” Drejtësi për Astritin”. Organizatoret duke falenderuar angazhimin e eksporteve zvicerane ne Luasanne për ndriqmin e rastit te vdekjes se Astrit Deahrit ne burgun kosovar, ata kane kerkuar nga Berna te bejne presion ne qveri dhe presidence te marrin masa ndaj vrasesve te anetarit te VV.

Per shkak heshtjes se insitucioneve te Kosovës, protestuesit kerkojne nga OKB dhe Berna te marrin masa ndaj vrasjes së Astrit Deharit ne burg dhe vrasjeve tjera me motive politike deri tek vrasjet e gazetareve.

Nje proteste  e tille ishet mabjtru dite me pare edhe para ndërtesës së OKB-së në Gjenevë me moton “kërkojmë drejtësi për Astrit Deharin”. Ata denoncuan njezërit padrjetiste ne burgjet kosovare dhe kapjen eshtetit nga mafia politike. Lidhur me vdekjen e Astriti te VV ne burg, organizatret kane kërkuar drejtësi dhe per te ndeshkuar autoret nga OKB dhe organizmat nderkombëtare permes një letreje. Per shkak heshtjes se insituicioneve te Kosovës, protestuesit kerkojne nga OKB dhe Berna te marrin masa ndaj vrasjes së Astrit Deharit dhe vrasjeve tjera me motive polike deri tek vrasjet e gazetareve. Organizatopret i kanë shkruar leter OKB-së dhe Strasburgut njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat