Gazetat zvicerane për zbulimin të shqiptarit nga Gjeneva kamerë detektuese për të prekurit nga COVID-19

Zvicra

Gazetat zvicerane për zbulimin të shqiptarit nga Gjeneva kamerë detektuese për të prekurit nga COVID-19

Nga: Nefail Maliqi Më: 1 qershor 2020 Në ora: 00:24
Muharrem dhe Hamza Jashari

Pas shkrimit te gazetës "Bota Sot" dite me pare per nje zbulimi intersant te kameres detektuese për te prekurit nga COVID-19 nga nje shqipar nga Kumanova e Maqedonise qe jeton dhe vepron ne Gjenevë ka bere jehone te madhe ne gazeta dhe mediat zvicerane.

"Kamera e imazhit termik bum për të luftuar Covid-19 (Le boom des caméras thermiques pour lutter contre le Covid-19); Bota e së nesërmes: "Kamera të imazheve termike në restorant"(Le monde de demain: des caméras thermiques au restaurant) jane këta vetëm disa tituj qe hasëm se fundit ne mediat zvcane (Le Matin dhe Radio Lac) te cilat shkruajten per nje inovacion nga koka dhe durar te shqiptareve ne bashkepunim me nje zvceran. Pronar Mirtechologie SA është Hamëz Jashari nga Maqedonia, djali i biznesmenit të njohur shqiptar Zaim Jashari. shkruan gazeta “Bota sot” nga Zvicra.

Ndërmarrja quhet Mirtechologie SA me seli në Gjenevë ditë e sa vije po arrin suksese në fushën e inovaconit. Suksesi i radhës ishte këtyre ditëve me rastin e zbulimit te kamerës detektuese për njerëzit e prekur nga Koronavirusi, përmes sistemit te inteligjencës artificiale termike, kane shkruar gazetat zvicerane

Jashari në bashkëpunim me Dr. Rabi Sofian, me filialet e tija në Londër dhe në Barcelonë e cila organizatë tubon mbi 200 punëtorë në mesin e tyre edhe akademik dhe eksperte ndërkombëtar në fushën e robotikës dhe inxhinierisë me vizion termik kanë lëshuar në përdorim kamerën e porsazbuluar detektuese të viruseve mbi trupin e njeriut, përmes sistemit të inteligjencës artificiale termike.

Image
 
Per t'u njftuar me per se afermi per zbulimin dfhe funksioonimin e paratureve te kamera gazetaret kane vizituar famljen Jashari te dy restaurantet qe udheheqin ata ( Harmonia dhe Casa Nostra)  ne Janciton dhe Gjeneve-Rue de Luasanne.
Sikur Hamez dhe Muaharrem Jashari kane shpjeguar se kane qene nje pune as sa e mundimshe po aq edhe prezice dhe me pergejegjesi deri sa ia kemi arritur qellimit tone me suksese, zbulimin e kamerave mdoerne dhe te sotisifikuara, kamere kjo detektuese për te prekurit nga COVIN-19 e tashme ka zgjuar intersim te madh jo vem tek gazeatret por edhe shume kilente, firma, kompanit dhe organiizata nderkombetare qe kerokojne te pasien me kamerat tona per balle coronavirusit qe ende jemi ne fushen e frontit te luftes me ket pandemi vdekjeprurese shekullore "
Ne botën e "ardhshme", duhet të prisni që temperatura e saj të matet kudo: në hyrje të restorante, shkolla, dyqane, hotele. Ky është tashmë rasti në disa vende në Zvicër.
Zbuluesit shiptare nga maqednia ne Gjenevë sigurojnë se produkti i tyre është ndër më të besuarit në treg, me një saktësi prej 0.06 gradë dhe se mund të lexojë temperaturën e 30 personave në të njëjtën kohë, deri në 15 m larg. Nga ana tjetër, teknologjia ka një kosto të konsiderueshme, kërkon më shumë se 27,000 franga për pajisje.
Që nga njoftimet e dekonfinimit, i gjithë planeti ka pasur vetëm një fjalë kyçe: zbatimi i masave drastike të shëndetit dhe sigurisë për të shmangur një valë të dytë të kontaminimit të koronavirusit. Zgjidhja më popullore e momentit? Kamerat e imazheve termike për të zbuluar ethe - një simptomë e spikatur e Covid-19 - në pacientët e mundshëm.
"Restorantet në Zvicër, siç është restoranti Harmonie në la Jonction në Gjenevë, i cili ka instaluar një aparat fotografik termik në sallën hyrëse të selisë për të marrë automatikisht temperaturën e trupit të klientëve që arrijnë. Pajisja surprizon. Vizualisht tashmë, duket si një aparat fotografik me shpejtësi që ju drejton. Dhe pastaj nën kamerën, ekziston një ekran kontrolli që shfaq videon e klientëve pas mbërritjes dhe temperaturës së tyre në çast. Nëse temperatura shfaqet me jeshile, gjithçka është mirë, mund të futni - Boné appétit" kane shkuar gazetat zvicerane duke ju referuar fjaleve te Hamez dhe Muaharrem Jashari .

Në internet, në çdo rast, ofertat e kamerave termike ose pajisjeve të temperaturës në distancë janë shumëfishuar me krizën shëndetësore.
Nga ana tjetër nëse keni një temperaturë anormalisht të lartë, mbi 38 gradë, ajo shfaqet me të kuqe dhe lëshon një kumbues alarmi, klienti është mirë të shkojë në shtëpi. Ndodhi edhe një herë, një klient u refuzua, na tha restauratori, i cili megjithatë siguron që pajisja të perceptohet mirë nga klientët, pasi kaloi përshtypjen e të qenurit në një film parashikimi .
Në Gjenevë, kompania MIRTechnologies, e specializuar në zgjidhje të sigurisë dhe mbrojtjes, nga NYSE furnizoi restorantin Harmonie. Ajo ka pajisur gjithashtu një restorant tjetër italian, rue de Lausanne dhe së shpejti një sallon bukurie në Acacias.
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat