Dështimi i referendumit në Zvicër, lajm i mirë për shqiptarët

Zvicra

Dështimi i referendumit në Zvicër, lajm i mirë për shqiptarët

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 21:30
Foto ilustrim

Zviceranët të dielën dhanë mendimin e tyre në një referendum se a duhet të vazhdojë lëvizja e lirë në kufijtë e shtetit, me vendet e unionit.

Në rezultatet preliminare del se kjo nismë e SVP-së, partisë më të madhe në shtetin helvetik, nuk mori votat e nevojshme, që po del të jetë lajm i mirë për vendet si Kosova që presin liberalizimin e vizave.

Sipas iniciatorëve të kësaj nisme, lëvizja e lirë e njerëzve shkakton vetëm probleme dhe imigracioni duhet të kontrollohet pa lirinë e lëvizjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat