Taksforca në Zvicër paralajmëron deri në 12 mijë raste me koronavirus brenda dite

Zvicra

Taksforca në Zvicër paralajmëron deri në 12 mijë raste me koronavirus brenda dite

Nga: D.RR Më: 16 tetor 2020 Në ora: 16:29
Foto ilustrim (Blick.ch)

Numrat me raste të koronavirusit janë rritur me shpejtësi për ditë me radhë. Kantonet gradualisht po reagojnë ndaj kësaj. Por task-forca paraqet një pamje të zymtë, shkruan blick.ch, transmeton “Bota sot”.

Më mire vonë se kurrë. Gjithnjë e më shumë kantone tani po reagojnë ndaj numrave të rasteve pozitive koronavirusit, të cilat janë rritur në mënyrë dramatike për ditë me radhë. Të premten në mëngjes, për shembull në Graubünden, Thurgau dhe Basel-Stadt, njoftuan se do të zgjeronin kërkesën aktuale për ta zbatuar vendosjen e maskës.

Por së pari ata kishin nevojë për një ultimatum nga qeveria federale. Të enjten, Presidentja Federale, Simonetta Sommaruga bisedoi me kantonet e ndërgjegjshme. "Situata është shqetësuese," tha Ministri i Shëndetësisë Alain Berset, transmeton gazeta “Bota sot” nga blick.ch.

Image
Simonetta Sommaruga dhe Alain Berset

Taskforca bën thirrje për veprim të shpejtë

Më mirë vonë se kurrë? Po, por nëse i besoni Martin Ackermann, as kjo nuk do të mjaftojë. Në konferencën e mediave të ekspertëve të premten, kreu i taksë-forcës shkencore të koronavirusit kërkoi një kërkesë mbarëkombëtare për vënie të maskës në ambientet e brendshme dhe kthimin në zyret nga shtëpia, si dhe kufizimet e ngjarjeve sa më shpejt të jetë e mundur.

Image
Martin Ackermann

Dhe kjo gjithashtu do të ndihmojë vetëm në planin afatgjatë. Ackermann pret një rritje të konsiderueshme të infeksioneve të reja në javët e ardhshme.

"Edhe nëse i prezantojmë këto masa të premten në bord, ne presim që infeksionet e reja të rriten me një faktor prej 4."

Kjo do të thotë: Edhe nëse të gjithë kthehemi në zyrën e shtëpisë, duhet të durojmë çdo ditë infeksione të reja prej 12,000. “Kështu që tani çdo ditë ka rëndësi", thotë Ackermann.

"Numrat janë një shokues"

“Ne e dinim që një valë e dytë mund të vinte”, thotë Ackermann. “Por forca e rritjes është "një tronditje" edhe për shkencën”.

Virginie Masserey nga Zyra Federale e Shëndetit Publik, më parë kishte vlerësuar situatën aktuale. Ajo, gjithashtu përsëriti që numrat po rriteshin me shpejtësi, jo vetëm infeksione të reja, por edhe shtrime në spital dhe gjithashtu edhe vdekje.

Infeksionet e reja do të preknin kryesisht të rinjtë, por ka infeksione në të gjitha grupmoshat. Kjo i bën rregullat e higjienës dhe sjelljes gjithnjë e më të rëndësishme, siç është mbajtja korrekte e maskës: esencialisht thelbësore që ajo të mbulojë gojën dhe hundën. Ajo gjithashtu thirri përsëri për të shkarkuar dhe aktivizuar aplikacionin Covid.

Gjurmimi i kontaktit në limit

Image
Rudolf Hauri

Rudolf Hauri, President i Shoqatës së Mjekëve Kantonalë (VKS), tha se gjurmimi i kontakteve nuk është më në gjendje të kontaktojë të gjithë njerëzit e infektuar në të gjitha rastet. Përsëri dhe përsëri ajo është e mbingarkuar. Prandaj është e rëndësishme që njerëzit e infektuar të njoftojnë vetë kontaktet e tyre.

Për të përmbajtur virusin, Hauri gjithashtu foli në favor të një zyre pune në shtëpi. Përveç kësaj, kufizimet në ngjarje dhe maskat e higjienës gjithashtu mund të luajnë një rol të rëndësishëm.

Por ka edhe arsye për të shpresuar: Ju të paktën tani e dini që spitalet janë më mirë të përgatitura sot sesa ishin në pranverë. Kjo më bën të sigurt./Blick.ch – përktheu: Bota sot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat