Cyrihu goditet nga një stuhi e fuqishme, raportohet për dëme të mëdha materiale

Zvicra

Cyrihu goditet nga një stuhi e fuqishme, raportohet për dëme të mëdha materiale

Nga: M.L. Më: 13 korrik 2021 Në ora: 08:41
Stuhia e tërbuar shkaktoi dëme të shumta, veçanërisht në Cyrih-Perëndim dhe -Veri. (Imazhi: Blick)

Natën e së martës një stuhi e fuqishme përfshiu Zvicrën.

Stuhia e rëndë me shi e breshër shkaktoi dëme të mëdha veçnërisht në qytetin e Cyrihut. Banorët u përpoqën pa sukses ta thërrisnin departamentin e zjarrfikësve që ishte plotësisht i mbingarkuar, raportoi Blick.ch përcjell gazeta “Bota sot”.

Perëndimi dhe veriu i Cyrihut u goditën më së rëndi natën që shkoi. Nëpër lagje, shpërthimet e forta dhe reshjet e furishme shkaktuan dëme të mëdha materiale.

Një shofer i Porsche-s në Hardbrücke të Cyrihut pati fat të keq. Makina e tij e parkuar atje përpara një lavaze ishte thyer nga pjesët e një fasade shtëpie që fluturoi përreth. Ky dëm nuk mund të rregullohet me një pastrim të thjeshtë.

Pylli i Cyrihut u “kosit”

Kjo duket keq. Buza e pyllit në Käferberg në Cyrih nuk është më. Fotografitë tregojnë pemët shtrira në tokë të martën në mëngjes. Ata u copëtuan një nga një.

Raportohet se stuhia vazhdon mbi Zvicër. Priten rrëshqitje dheu dhe përmbytje.

Pati rreth 1.000 thirrje emergjence të departamentit të zjarrfikësve vetëm brenda një orë dhe operacione të vazhdueshme për shkak të pemëve të rëna dhe përmbytjeve. Ky është vlerësimi paraprak nga Schutz & Rettung Zürich pas natës së mëparshme të stuhisë.

Shërbimet e urgjencës të brigadave profesionale për shuarjen e zjarrit, mbrojtja civile dhe policia janë ende të zënë me riparimin e dëmeve dhe dëmtimeve të mëdha. "Për shkak të thirrjeve të shumta të urgjencës, popullsisë i kërkohet të ndihmojë veten e tyre në rast të incidenteve më të vogla, të tilla si bodrumet e përmbytura, dhe të raportojnë vetëm për raste më të rënda përmes numrit të urgjencës së shërbimit zjarrfikës 118", thuhet në një mesazh. Dhe: nëse keni mundësi, duhet të shmangni zonën e qytetit me makinë sa më shumë që të jetë e mundur. Akset kryesore të shumta të trafikut janë ende të mbyllura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat