Shqiptari dënohet me burg, rrezikon edhe dëbimin nga Zvicra - kjo është arsyeja

Zvicra

Shqiptari dënohet me burg, rrezikon edhe dëbimin nga Zvicra - kjo është arsyeja

Nga: A.M Më: 20 korrik 2021 Në ora: 18:37
Pamje nga aksidenti

Ndoshta për t’i bërë përshtypje shokun e tij, shqiptari nga Kosova  Burim K. (29) në qytetin Liestal BL të Zvcirës, shkaktoi një vetëaksident trafiku, me veturën e vëllait të tij. Tani, ai është dënuar me 22 muaj burg dhe duhet të largohet nga vendi për pesë vjet.

Aksidenti erdhi si pasojë e një përplasje  të fortë, që përfundoi në një llambë rruge pasi kaloi shenjat dhe shtyllat e ishullit. Në këtë rast, shoferi (Burim K.) dhe shoqëruesi i tij, ishin me fat, pasi përfunduan pa lëndime të rënda trupore, shkruan blichk.ch.

Të hënën, shqiptari nga Kosova, i cili kishte disa dënime të mëparshme për kundërvajtje në trafiku u desh të përgjigjej para gjykatës penale Muttenz, përcjell “Bota sot”.

Kur u pyet për stilin e tij të vozitjes, ai qëndroi i heshtur, thjesht duke thënë se ai thjesht kishte humbur kontrollin dhe kërkoi falje për incidentin.

Ishte e qartë për prokuroren publik që i akuzuari kishte rrezikuar jetën e pasagjerit të tij pa ndonjë arsye të dukshme. Ajo kërkoi 24 muaj burg - por pa dëbim nga vendi. Meqenëse, shqiptari erdhi në Zvicër në moshën tre vjeç, ku ai tani drejton një biznes këtu, jeton me prindërit dhe vëllezërit e motrat e tij dhe ka pak lidhje me vendlindjen e tij të vjetër, prandaj ajo e klasifikoi atë si një rast të vështirë.

Avokati mbrojtës gjithashtu u kërkoi gjyqtarëve butësi, si në lidhje me dëbimin dhe dënimin. Ai kërkoi një pafajësi ose më së shumti një privim me kusht të lirisë.

Pesë vjet prapa në Kosovë

Por tre gjyqtarët mbetën të ashpër: Për një vepër të kualifikuar të trafikut në këtë masë dhe duke marrë parasysh dënimin e tij të mëparshëm, ata shqiptuan një dënim me burg 22 muaj. Plus: Shkaktari i përplasjes duhet të largohet nga vendi për pesë vjet. "Edhe nëse jeni një vështirësi," thotë kryetari i gjykatës, "ju ende keni lidhje me Kosovën dhe disa të afërm atje. Ata nuk janë një rast i rëndë i vështirësive, dhe kjo është arsyeja pse ne duhet të lëshojmë një ndalim të gjykimeve të ngjashme nga Gjykata e Lartë Federale - edhe nëse është e vështirë për ne dhe prokurori publik nuk ka kërkuar.

Gjykatësi i tha Burim K .: “Represioni mund të jetë një taktikë. Por ju nuk treguat ndonjë përmirësim ”.

Vendimi nuk është ende përfundimtar dhe mund të çohet në shkallën tjetër - gjë që avokati i mbrojtjes penale e këshilloi klientin e tij menjëherë pas shpalljes së vendimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat