Bora mbulon Zvicrën, kaos në disa autostrada

Zvicra

Bora mbulon Zvicrën, kaos në disa autostrada

Nga: M.L. Më: 10 dhjetor 2021 Në ora: 11:27
Të premten ra borë e madhe në Lozanë

Rrugët e rrëshqitshme shkaktuan disa aksidente trafiku në kantonin e Bernës. Borë e madhe për momentin po bie edhe në pjesë të tjera të Zvicrës, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Bora vjen pikërisht për fundjavë! Siç shkruan Meteonews, fillimi i dimrit në Zvicrën frankofone u ndje tashmë mëngjesin e së premtes. Pak kohë më vonë, zona e thyerjes mbërriti në rajonin Bern-Solothurn-Basel dhe tani po lëviz më në lindje.

Prandaj meteorologët paralajmërojnë rrugë të rrëshqitshme! TCS raporton gjithashtu korsi të mbuluara me borë, duke përfshirë A16, A2 dhe A1. Siç shkruan “20 Minuten”, në kantonin e Bernës mësohet se nga mesnata deri në orën 10 kanë ndodhur 32 aksidente trafiku. Askush nuk u lëndua rëndë në proces.

Një lexues i Blick raportoi gjithashtu të premten se trafiku në Freiburg ishte ndalur plotësisht. Kamionë të ndryshëm nuk mund të lëviznin më përpara dhe tani do të duhej të montonin zinxhirë dëbore.

Niveli i rrezikut 3 vlen në pjesë të mëdha të Zvicrës Mbi 500 m mbi nivelin e detit. Mbi 800 m mbi nivelin e detit M. mund të binte edhe gjysmë metri borë të freskët. 

Image
Pamundësohet lëvizja e automjeteve në Freiburg për shkak të borës.
Image
Pastruesit e borës
Image
Fillimi i dimrit edhe në Bernë.
Image
Ky çiklist guxon të dalë në rrugë pavarësisht kushteve të pasigurta.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat