Kantonet mbrojnë masat për të përballuar pandeminë

Zvicra

Kantonet mbrojnë masat për të përballuar pandeminë

Nga: M.L. Më: 15 dhjetor 2021 Në ora: 10:07
Vazhdojnë konsultimet

Periudha e konsultimit ka skaduar. Ka mosmarrëveshje në kantone, veçanërisht për masat shtesë, shkruan srf.ch transmeton Bota Sot.

Deri dje, kantonet kishin afat të komentonin propozimet e Këshillit Federal. Fokusi ishte te rregulli 2G. Më shumë se gjysma e kantoneve janë përgjigjur deri më tani për masat shtesë. Një gjë është e qartë: Askush nuk e dëshiron variantin 2 me mbyllje (të pjesshme) për restorante, bare, disko dhe qendra fitnesi. Ka mosmarrëveshje për masat shtesë.

Pak kantone për rregullin 2G plus

Kantonet nuk pajtohen se si të trajtojnë rregullin 2G plus. Basel-Stadt, Solothurn, Aargau dhe Cyrihu e mbështesin këtë shtesë. Prandaj, personat e vaksinuar dhe në gjendje rikuperimi duhet të testohen kudo ku nuk është e detyrueshme të qëndrojnë ulur ose të mbajnë maskë, me përjashtim të restoranteve.

Cyrihu, Basel-Stadt dhe kantoni Vaud rekomandojnë gjithashtu përjashtimin e personave që tashmë janë vaksinuar nga kërkesa shtesë për testim.

Mosmarrëveshje rreth detyrimit për të punuar nga shtëpia

Kantonet Vaud, Neuchâtel, Ëallis, Solothurn, Basel-Stadt, Lucerne, Aargau, Obëalden, Uri dhe Graubünden kanë një pikëpamje pozitive për detyrimin për të punuar nga shtëpia. Pesë kantone janë kundër tij, duke përfshirë Cyrih, Freiburg, Nidëalden, Ticino dhe Basel-Land.

Në kantonin e Basel-Land-it në veçanti, qeveria aktualisht nuk sheh nevojë për veprime - përveç shkollave: “Ne mirëpresim faktin që Këshilli Federal po bën plane emergjente në mënyrë që të mund të veprojë shpejt nëse situata përkeqësohet. Për momentin, megjithatë, ne po shohim një ulje të incidencës dhe konsiderojmë se koha për masa të mëtejshme nuk është ende”, thotë Thomas Ëeber, Drejtor Shëndetësor (BL/SVP).

Graubünden kritikon kantonet e tjera

Qeveria e kantonit Graubünden është në parim në favor të variantit shtrëngues 2G - por vetëm si mjeti i fundit: “Sigurisht që na vjen keq që do të vijë sërish tek kjo. Kemi ndjesinë se kantonet e tjera nuk i kanë kryer detyrat e shtëpisë. Dhe tani ata që e bënë këtë po ndëshkohen. Përfshirë kantonin Graubünden, i cili ka marrë shumë masa. Nëse, megjithatë, është e nevojshme të futen masa të mëtejshme, atëherë ne shohim vetëm variantin e zgjerimit të rregullit 2G”, thotë Marcus Caduff, anëtar i qeverisë (GR / Die Mitte).

Kemi ndjesinë se kantonet e tjera nuk i kanë kryer detyrat e shtëpisë. Dhe tani ata që e bënë këtë po ndëshkohen.

Ka pikëpamje shumë të ndryshme midis kantoneve në lidhje me rregullin për takime private sapo të jenë aty persona të pavaksinuar: Për shumë kjo duhet të mbetet një rekomandim, pasi rregulli thjesht nuk është i verifikueshëm. Nëse ose kur do të ketë shtrëngime: Këshilli Federal do të vendosë të premten në mëngjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat