Zbulohet mashtrimi i madh në St. Gallen/ 6 mijë certifikata vaksinimi të falsifikuara

Zvicra

Zbulohet mashtrimi i madh në St. Gallen/ 6 mijë certifikata vaksinimi të falsifikuara

Nga: M.L. Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 13:44
Thuhet se 6000 certifikata janë falsifikuar nga mashtruesit. Disa persona thuhet se janë në paraburgim. Deri më tani, shumica e autoriteteve kanë heshtur.

Sipas një raportimi mediatik, autoritetet në kantonin e St. Gallen kanë zbuluar një rrjet të gjerë të mashtruesve të certifikatave, shkruan Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Autoritetet e kantonit st. Gallen thuhet se kanë zbuluar rrjetin e mashtruesve që kanë dhënë 6 mijë certifika false të vaksinimit ditë më parë.

Kjo bëhet e ditur nga “St. Gallen Tagblatt ». Të dyshuarit janë dërguar në mbajtje. Autoritetet hetuan rastin shumë shpejt, por nuk dhanë deklaratë zyrtare.

“CH Media” thotë se rasti deri më tani është “mbajtur i fshehtë”.

Bruno Damann, kreu i departamentit të shëndetësisë në St. Gallen, konfirmoi për grupin mediatik se në rast ishte përfshirë edhe prokurori publik, shkruan Blick.

Drejtori i drejtësisë Fredy Fässler është "i habitur që diçka e tillë është e mundur". Me sa duket sistemi e lejoi mashtrimin. "Kjo do të duhet të hetohet."

Në fund të nëntorit, Blick raportoi se mashtrimi me certifikata po kryhej në një shkallë të gjerë në Zvicër. Në qendrën e vaksinimit në Buchs SG, një punonjës dyshohej se ofronte certifikata false. Thomas S. * tha në atë kohë se ju mund të kontaktoni një person që punon drejtpërdrejt në qendrën e vaksinimit përmes Telegram ose Whatsapp. Një mik i tij kishte marrë një certifikatë false. Një certifikatë kushton rreth 800 franga dhe paguhet përmes Bitcoin.

Që të mos vihej re mashtrimi, do të asgjësoheshin dozat përkatëse të vaksinës. "I gjithë zinxhiri duket i organizuar në grupe," tha S. Brisant: Kantoni i St. Gallen e la raportin në atë kohë pa përgjigje. Nuk dihet nëse punonjësi në Buchs është një nga të dyshuarit për të cilët shkruan sot “CH Media”. Në çdo rast, mashtrimi mund të jetë i njëjtë: Mashtruesit kanë akses në certifikata reale, të cilat më pas i kopjojnë dhe falsifikojnë.

Por mashtrimi nuk ndodh vetëm në St. Gallen. Në fund të nëntorit, një punonjës 20-vjeçar i kantonit Schaffhausen ishte në paraburgim me dy bashkëpunëtorë, pasi falsifikoi qindra certifikata në këmbim të pagesës. Kantone të tjera dolën gjithashtu me raste të dyshuara, duke përfshirë Aargau, Basel-Landschaft, Basel-Stadt dhe Wallis. (vof)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat