Edhe Reis Luzhnica, për herë të dytë pjesë e Parlamentit të Cyrihut

Zvicra

Edhe Reis Luzhnica, për herë të dytë pjesë e Parlamentit të Cyrihut

Më: 13 shkurt 2022 Në ora: 23:46
Reis Luzhnica

Me 4 209 vota të fituara, i treti për nga numri i votave në listën e Partisë Socialdemokrate në Qarkun 3 të Cyrihut, Reis Luzhnica bëhet për herë të dytë radhazi asamblist në Asamblenë e Qytetit të Cyrihut.

Politikani dhe aktivisti i njohur si asamblisti i dytë shqiptar në Parlamentin e Qytetit të Cyrihut (pas Përparim Avdilit nga FDP), konfirmon për albinfo.ch rezultatin e arritur.

Reis Luzhnica, krahas politikës ka një biznes të vogël: ai drejton një punëtori shtypi në Altstetten. Përveç aktivitetit të tij në SP ai njihet edhe për angazhimin e tij në Lëvizjen Vetëvendosje, në Zvicër.

Në mandatin e kaluar ai ishte bërë pjesë e parlamentit në verën e vitit 2021, pasi kishte qenë i pari në listën e pritjes të zgjedhjeve të vitit 2018 dhe një asamblist kishte marrë detyrë të re.

Kësaj radhe ai ka siguruar fitoren bindëse në zgjedhjet që u mbajtën sot.

Sot në Cyrih janë mbajtur zgjedhjet parlamentare dhe ato për qeverinë e qytetit. Në zgjehdjet për parlament kanë marrë pjesë 10 kandidatë me rrënjë shqiptare. Ata kanë përfaqësuar në garë dy parti: SP-në (Partia Socialdemokrate) dhe FDP-në (Partia Liberale).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat