Në Fully të Zvicrës u mbajt koncerti i 25 jubilar kushtuar Medvegjës dhe viseve tjera shqiptare

Zvicra

Në Fully të Zvicrës u mbajt koncerti i 25 jubilar kushtuar Medvegjës dhe viseve tjera shqiptare

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 11:37
Pamje nga koncerti

Në organizimin e veprimtarëve të palodhur të Shoqatës Humanitare “Medvegja” në Zvicër, të shtunen, me 25 qershor 2022, u mbajtë koncerit i 25 jubilar i kēngëve e valleve shqipe të përgatitura nga fëmijt, nxënësit dhe veprimtarët e mërgimtarëve shqiptarë nga Medvegja, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch 

Ishte kënaqësi të shiheshin dhe të dëgjoheshin këta të rinj e të reja, një pjesë e të cilëve janë lindur e rritur larg atdheut, duke kënduar e vallëzuar shqip, me veshjen kombëtare, emblematike të trojeve shqiptare të Medvegjës.

Këte aktivitet jubilar e zbukuruan me pjesmarrjen e tyre edhe Z. Naim Abazi e Znj. Mihrije Braha, doajenë të këngës shqipe.

Por në këtë eveniment ishin të pranishëm edhe shumë pērfaqēsues të pushtetit vendor, kantonal e qendror të Zvicrës, të cilët në fjalën e tyre përshëndetëse përdorën fjalët shqipe:”Mirë mbrëma” e “Rroftë Kosova”, si shenjë respekti ndaj shqiptarëve e qē ishte rezultat i korrektësisë, kulturës, seriozitetit e mirësjelljes së shqiptarëve në këtë shtet demokratik e mik të shqiptarëve.

Padyshim e në veçanti kētë eveniment e hijeshoi dhe e madhëroi prezenca e Sekretarit të Ambasadës së Republikës së Kosovës, shkelqēsia e tij Z.Gjenis Haxhimetaj i cili me fjalën përshëndetēse vëllezërore i ngrohu zemrat e mërgimtarëve në këtë natë me shi të Alpeve Zvicerane.

Të pranishmit i përshëndeti edhe kryetari i Sh.H. ”Medvegja” z. Zymer Hajrullahu.

Këtë eveniment si zakonisht, e përcolli gazetari e vëllai nga Presheva, z. Dashnim Hebibi.

Unë me Dr. Enver Abazin, i falënderoj vëllezërisht për ftesën dhe mirënjohjen e ndarë, duke u uruar organizuesëve dhe pjesmarrësve shëndet dhe lumturi. Koncerti si gjithmonë ishte humanitar dhe bëmirës. / Rexhep Abazi

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat