Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia

Zvicra

Zyrtare: Zvicra pranon 8,500 punëtorë të rinj nga vendet e treta si Kosova, Shqipëria, Serbia, Maqedonia

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 12:32
Ilustrim

Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023.

Kështu, vitin e ardhshëm, 8,500 punëtorë të kualifikuar nga vendet e treta do të mund të rekrutohen: 4,500 do të përfitojnë leje qëndrimi (leje B) dhe 4,000 nga një leje qëndrimi afatshkurtër (L leje).

Këta njerëz përfaqësojnë gati 9% të totalit të mbërritjeve brenda popullsisë rezidente të huaj çdo vit.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar nga auroritetet zvicerane, se Berna në vitin 2023 do leshoje 3000 autorizime L dhe 500 autorizime tjera B qe do të jenë në dispozicion për këtë kategori punonjësish.

Si deri tani, ato do t’u jepen kantoneve çdo tre muaj. Tavanet e vlefshme për ofruesit e shërbimeve nga vendet e BE-së ose EFTA-s, kohëzgjatja e misionit të të cilëve në Zvicër i kalon 90 ose 120 ditë në vit gjithashtu do të ruhen.

Ekonomia zvicerane duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të rekrutojë fuqinë punëtore të kualifikuar që i nevojitet në 2023. Mbi bazën e këtij vëzhgimi, Këshilli Federal vendosi të ruajë kuotat për punëtorët nga vendet e treta ose Mbretëria e Bashkuar dhe për ofruesit e shërbimeve nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian (BE) ose Marrëveshjes Evropiane të Tregtisë së Lirë të Asociimit (EFTA).

Gjatë mbledhjes së datës 23 nëntor 2022, ajo miratoi rishikimin e pjesshëm të urdhëresës në lidhje me pranimin, qëndrimin dhe ushtrimin e një veprimtarie fitimprurëse (OASA), e cila do të hyjë në fuqi më 1 janar 2023.

Imigrimi i fuqisë punëtore nga vendet e treta është subjekt i kufizimeve. Autorizimet lëshohen sipas nevojave të kompanive dhe duke marrë parasysh interesat ekonomike të Zvicrës, duke u dhënë përparësi punëtorëve tashmë të pranishëm në vend.

Në mënyrë që kompanitë zvicerane të mund të rekrutojnë gjithashtu personelin e kualifikuar që u nevojitet nga vendet jashtë BE-së dhe EFTA-s vitin e ardhshëm, Këshilli Federal ka vendosur, pas konsultimit me kantonet dhe partnerët socialë, të vendosë të njëjtat tavane si në vitin 2022 për sa i përket kuotave.

Duke pasur parasysh mungesën e fuqisë punëtore që prek disa sektorë dhe pasigurinë e shkaktuar nga lufta në Ukrainë, Këshilli Federal synon të kontribuojë në stabilizimin dhe forcimin e ekonomisë nëpërmjet pranimit të punëtorëve nga vendet e treta ose Mbretëria e Bashkuar, si dhe ofruesit e shërbimeve nga BE ose EFTA. Shtetet anetare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat