Policia zvicerane ndërhynë me forcë në një xhami të shqiptareve në Gebenstorf (AG) - Bota Sot
Policia zvicerane ndërhynë me forcë në një xhami të shqiptareve në Gebenstorf (AG)

Zvicra

E enjte, 18 tetor 2018

Policia zvicerane ndërhynë me forcë në një xhami të shqiptareve në Gebenstorf (AG)

Më: 31 gusht 2017 Në ora: 23:40
Xhamia

Policia ka ndërhyrë me forcë ne një xhami te vogël të shqiptareve në qytetin e Gebenstorf (AG) pasi përkrahësit e një imami i dyshuar për të qenë shumë radikal kishte shkaktuar një përleshje, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve tre policisë kantonale.

Shqiptarët, faqja e zezë në Zvicër ?!..Mosmarrëveshjet e shqiptareve deri në rrahje rrezikojnë mbylljen e xhamisë

Me konkretisht mësohet se te dielën me 27 gusht ne ketë xhami te shqiptareve ndodhi një rrahje fizike mes shqiptarëve çka e shtyri policinë zvicerane  te ndërhyjë me force  për të ndarë dhe qetësuar qindra protagonistë te cilët desh bënë copa. Nga kjo rrahje dy-tre  persona janë plagosur.

Predikuesi fetar ishte takuar vërtet me imamë ekstremistë gjatë verës në Shkup. “Kur mësuam ketë, ne vendosëm ta pezullojmë atë nga çdo aktivitet..” tha nënkryetari i shoqatës Murseli Ibraimov.

“Unë jam i habitur se ne kishim për të luftuar radikalizmin brenda xhamisë sonë”, shtoi Murseli Ibraimov. Përkrahësit e Imamit të rënë u është mohuar hyrja në xhami dhe janë përjashtuar nga shoqata.

Ky episod bie keq për komunitetin shqipfolëse që nuk arrin të bindë në një qytet shumë të dyshimtë të tij. Këshilli ka refuzuar tashmë një leje ndërtimi dhe ai udhëhoqi një betejë ligjore për të parandaluar hapjen e Mauzoleut para se gjykata gabimisht jep atë. Xhamia hapi dyert e saj në maj në një ish-piceri, raportoj agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Autoritetet njoftuan se ata do të takoheshin me shoqatën dhe thanë se delikate të tilla ishin të papranueshme. Ata refuzojnë të specifikojnë se cilat masa do të ndërmarrin, por ata kanë mundësinë e mbylljes së lokaleve dhe pezullimin e autorizimeve të dhëna.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test