“Darka e diasporës”, për shpëtimin e jetëve të nënave dhe fëmijëve - Bota Sot
“Darka e diasporës”, për shpëtimin e jetëve të nënave dhe fëmijëve

Zvicra

E martë, 23 tetor 2018

“Darka e diasporës”, për shpëtimin e jetëve të nënave dhe fëmijëve

Më: 8 shtator 2017 Në ora: 12:10
Ilustrim

Fondacioni “Aksioni për Nëna dhe Fëmijë”, në bashkëpunim me organizatën zvicerane “Solidar Suisse”, organizon ngjarjen bamirëse “Darka e diasporës” në Zurich të Zvicrës.

Në këtë darkë bamirësie, Dr. Omer Dzemali, ndër 100 kokat e mençura të Zvicrës, do të mbajë një fjalë rasti për mysafirët.

“Ngjarja do të përfshijë muzikë dhe aktivitete të tjera përgjatë mbrëmjes, si dhe është e hapur për publikun përmes blerjes së biletës në vlerë prej 100 CHF për person. Persona të biznesit dhe filantropë ftohen të mbështesin mbrëmjen në cilësinë e sponsorëve. Kjo darkë organizohet me qëllimin e shpëtimit të jetëve të fëmijëve dhe uljes së shkallës së vdekshmërisë të foshnjave në Kosovë. Që nga paslufta, kur shkalla e vdekshmërisë ka qenë 29 foshnja në 1,000 lindje, tash kemi arritur ta ulim në 11 vdekje në 1,000 lindje, shifër që ende mbetet më e larta jo vetëm në rajon, por edhe në Evropë. Me qëllim e uljes së shkallës së vdekshmërisë, Fondacioni zhvillon programe shëndetësore, si furnizimin e Klinikës Neonatologjike dhe asaj Gjinekologjike në QKUK me medikamente esenciale dhe pajisje të nevojshme mjekësore, hapjen e ‘klasave për nëna’, zhvillimin e transportit neonatal dhe programeve të tjera” , thuhet në njoftim.

Ngjarja mbahet më 29 shtator prej orës 19:00 – 21:00 dhe është bërë e mundur falë mbështetjes së Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Zvicër, lokalit Eni’t, platformës AlbInfo.ch, kompanisë Eurokoha, si dhe organizatës “Germin”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test