Deçan: “Sali Çekaj” në Zvicër bën nderim pranë shtatores së heroit Sali Çekaj - Bota Sot
Deçan: “Sali Çekaj” në Zvicër bën nderim pranë shtatores së heroit Sali Çekaj

Zvicra

Deçan: “Sali Çekaj” në Zvicër bën nderim pranë shtatores së heroit Sali Çekaj

Nga: Adem Lushaj Më: 2 gusht 2018 Në ora: 11:51
“Sali Çekaj” në Zvicër bën nderim pranë shtatores së heroit Sali Çekaj

Bashkatdhetar të ardhur nga Zvicra, të organizuar në Shoqatën  që mbanë emrin e heroit, Sali Çekaj, ka bërë nderimet tradicionale vjetore pranë shtatores së tij, të ngritur në qendër të Deçanit! Ata, pasi që kishin vendos kurorë me lule dhe nderim para shtatores, kishin marrë rrugën për të nderuar edhe familjen e dr. Ibrahim Rugovës. Sipas kryetarit të Shoqatës, Saim Tahiraj, nderimi për figurën e heroit Sali Çekaj, por edhe të heronjve tjerë të këtij vendi, janë obligim të cilat mundohemi të përmbushim për çdo vit. “Agjenda jonë ndryshon nga viti në vit, duke u munduar që nderimi dhe kujtimi për të rënët për lirinë, pavarësinë dhe demokracinë e këtij vendi, të jetë i përhershëm”, ka thënë Tahiraj, i cili ka bërë të ditur se këtë vit, pos nderimit që bëhet për heroin Sali Çekaj, do shkohet për të nderuar dëshmorin Ismet Rrahmani në Açarevë, nderim pranë varrit të presidentit historik dr. Ibrahim Rugova. “Këtë vit, pos nderimit që i bëjmë çdoherë heroit Sali Çekaj, do shkojmë në Açarevë, duke vazhduar rrugën për te varri i presidentit Rugova, e më pastaj do bëjmë vizitë familjes Rugova në Prishtinë”, ka treguar Saim Tahiraj, kryetar i Shoqatës “Sali Çekaj”, me seli në Zvicër.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...