Trump akuzon Iranin se nuk po i përmbahet marrëveshjes bërthamore - Bota Sot
Trump akuzon Iranin se nuk po i përmbahet marrëveshjes bërthamore

Amerika

E hënë, 20 nëntor 2017

Trump akuzon Iranin se nuk po i përmbahet marrëveshjes bërthamore

Më: 21 prill 2017 Në ora: 08:19
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka akuzuar Iranin se nuk po përmbush zotimet nga marrëveshja bërthamore, që u arrit me fuqitë botërore dhe ka thënë se SHBA shpejt do të përgjigjet për këtë gjë.

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, gjatë vizitës së kryeministrit italian, Paolo Gentiloni më 20 prill, Trump ka përsëritur kritikat e tij se marrëveshja bërthamore me Iranin, është marrëveshje e keqe.

“Irani është në mospërputhje me frymën e marrëveshjes”, tha Trump.

“Ne jemi duke analizuar me shumë kujdes dhe do të themi diçka për këtë gjë në një të ardhme jo të largët”, shtoi ai.

Komentet e Trumpit vijnë pas disa kritikave të bëra nga zyrtarë të lartë të administratës amerikane, për marrëveshjen e vitit 2015, e cila kërkon që Irani të kufizojë aktivitetet bërthmore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve nga vendet perëndimore.

Një ditë më parë, Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha se marrëveshja ka dështuar që të arrijë qëllimin kryesor, atë të ndalimit që Irani të zhvillojë armë bërthamore.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test