Zjarret në Kaliforni - 23 të vdekur, qindra të zhdukur - Bota Sot
Zjarret në Kaliforni - 23 të vdekur, qindra të zhdukur

Amerika

E premte, 20 korrik 2018

Zjarret në Kaliforni - 23 të vdekur, qindra të zhdukur

Më: 12 tetor 2017 Në ora: 16:17
Kaliforni

Zjarrfikësit vazhduan të luftojnë gjatë natës ndërmjet të mërkurës dhe të enjtes me zjarret e që lanë pas vetes 23 të vdekur në Kaliforninë Veriore.

Më shumë se 285 veta llogariten të zhdukur në kontenë Sonoma dhe është e pqartë nëse ata kanë pësuar nga zjarret apo janë larguar pa u regjistruar nga autoritetet.

Ndonëse ende nuk dihen shkaqet e zjarrit, ka mendime se ato mund të jenë shkaktuar nga linjat e energjisë elektrike që ishin rrëzuar nga erërat e forta.

Rreth 25 mijë veta mbeten të evakuuar, ndërsa autoritetet thanë se të paktën 3 mijë e 500 shtëpi e biznese janë shkatërruar.

Zjarret përfshinë rreth 69 mijë hektarë vreshtash të njohura botërisht për prodhimin e verës dhe një pjesë e tyre janë shkatërruar tërësisht.

Presidenti Donald Trump ka miratuar fonde federale për të ndihmuar zonat e prekura në Kaliforni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test