Opozita ruse mban “Marshet e Milionave” - Bota Sot
Opozita ruse mban “Marshet e Milionave”

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Opozita ruse mban “Marshet e Milionave”

Më: 15 shtator 2012 Në ora: 11:16

Opozita ruse pritet të mbajë sot mitingje anti-qeveritare në Moskë dhe në qytete të tjera. Të ashtuquajturat “Marshet e Milionave” ndodhin një ditë pasi një kritik i hapur i presidentit Vladimir Putin është përjashtuar nga Duma Shtetërore.

Ligjvënësit kanë votuar për largimin e Genadi Gudkovit për shkak të, siç është thënë, veprimtarive të paligjshme komerciale.

Gudkov, ish-zyrtar i Agjencisë Ruse të Inteligjencës dhe ish-aleat i Putinit, ka thënë se veprimi ishte hakmarrje politike për kritikat e tij ndaj “dështimit të reformave”.

Ai ka thënë se do të apelojë vendimin në Gjykatën e Lartë të vendit.

Marshi në Moskë ka lejen e autoriteteve për pjesëmarrjen e 25,000 njerëzve.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test