Opozita ruse mban “Marshet e Milionave” - Bota Sot
Opozita ruse mban “Marshet e Milionave”

Bota

E hënë, 25 korrik 2016

Opozita ruse mban “Marshet e Milionave”

Më: 15 shtator 2012 Në ora: 11:16

Opozita ruse pritet të mbajë sot mitingje anti-qeveritare në Moskë dhe në qytete të tjera. Të ashtuquajturat “Marshet e Milionave” ndodhin një ditë pasi një kritik i hapur i presidentit Vladimir Putin është përjashtuar nga Duma Shtetërore.

Ligjvënësit kanë votuar për largimin e Genadi Gudkovit për shkak të, siç është thënë, veprimtarive të paligjshme komerciale.

Gudkov, ish-zyrtar i Agjencisë Ruse të Inteligjencës dhe ish-aleat i Putinit, ka thënë se veprimi ishte hakmarrje politike për kritikat e tij ndaj “dështimit të reformave”.

Ai ka thënë se do të apelojë vendimin në Gjykatën e Lartë të vendit.

Marshi në Moskë ka lejen e autoriteteve për pjesëmarrjen e 25,000 njerëzve.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test