Ivanishvili thotë se nuk i ka dhënë “ultimatum” presidentit - Bota Sot
Ivanishvili thotë se nuk i ka dhënë “ultimatum” presidentit

Bota

E mërkurë, 24 gusht 2016

Ivanishvili thotë se nuk i ka dhënë “ultimatum” presidentit

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 14:25

Miliarderi Bidzina Ivanishvili, koalicioni i të cilit fitoi zgjedhjet parlamentare në Gjeorgji, thotë se thirrja e tij drejtuar presidentit të vendit, Mikheil Saakashvili, që të japë dorëheqje nga posti i tij, nuk ishte “ultimatum”.

Sot pritet të dalin edhe rezultatet e plota dhe përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare, që u mbajtën të hënën.

Menjëherë pasi Saakashvili e pranoi disfatën e partisë së tij në zgjedhjet parlamentare, Ivanishvili kërkoi dorëheqjen e tij, duke e akuzuar për krijimin e një klime gënjeshtrash, dhune dhe torture.

Mandati i dytë dhe i fundit presidencial i Saakashvilit përfundon në vitin 2013. Ivanishvilli tha sot se për të mirë e vendit, ai është i gatshëm për dialog.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen e ka përgëzuar Gjeorgjinë për mbajtjen e zgjedhjeve “historike”, por gjithashtu e ka inkurajuar që të ndjekë reforma më të thella demokratike.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test