Lituania ngritë padi kundër Gazpromit - Bota Sot
Lituania ngritë padi kundër Gazpromit

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Lituania ngritë padi kundër Gazpromit

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 16:07

Qeveria e Lituanisë bëri të ditur se është duke ngritur një padi 1.9 miliard dollarëshe kundër gjigandit rus, Gazprom, për dëmet e shkatuara nga çmimet tëpër të larta të gazit.

Autoritetet e Lituanisë thonë se Gazpromi ka vendosur artificialisht çmime të larta që nga viti 2004 për gazin që ia shet Lituanisë.

Lituania e ka ngritur padinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit në Stokholm.

Ministri lituanez i Energjisë, Arvidas Sekmokas thotë se kjo padi është kundërpërgjigje e vendit të tij ndaj refuzimit të Gazpromit për të negociuar një çmim më të ulët për furnizimet me gaz.

Deri më tani, i vetmi burim i furnizimit me gaz për Lituaninë ka qenë Rusia, gjë që ka ndikuar që ky vend të varet nga këto furnizime, që nga mbyllja e lokacionit bërthamor në vitin 2009.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test