Ban i bën thirrje Turqisë që t’i ulë tensionet me Sirinë - Bota Sot
Ban i bën thirrje Turqisë që t’i ulë tensionet me Sirinë

Bota

E martë, 30 gusht 2016

Ban i bën thirrje Turqisë që t’i ulë tensionet me Sirinë

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 20:12

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon ka kërkuar nga Turqia që t’i mbajë të gjitha kanalet e komunikimit hapur me Sirinë, në mënyrë që të shmangen tensionet në rritje ndërmjet këtyre dy vendeve fqinje, pas shpërthimit të një predhe të lëshuar nga Siria në tokën turke, e cila la të vrarë të paktën pesë persona.

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutoglu e njoftoi Banin për incidentin nëpërmjet një thirrje telefonike gjatë ditës së sotme.

Davutoglu gjithashtu ka folur edhe me ndërmjetsuesin sirian, Lakhdar Braimi, lidhur me këtë incident.

“Ban ka inkurajuar ministrin që t’i mbajë të gjitha kanalet e hapura me autoritetet siriane, duke u nisur nga pikëpamja e shmangies së tensioneve, si pasojë e incidentit”, ka thënë zëdhënësi i Ban, Martin Nesirky.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test