Evropë: Tubime në mbështetje të romëve - Bota Sot
Evropë: Tubime në mbështetje të romëve

Bota

E shtunë, 27 gusht 2016

Evropë: Tubime në mbështetje të romëve

Më: 7 tetor 2012 Në ora: 18:23

Aktivistë kundër racizmit, muzikantë romë dhe të tjerë janë mbledhur nëpër qytete të Evropës për të protestuar dhunën dhe diskriminimin kundër romëve, si dhe për të promovuar kulturën e tyre.

Dhjetëra njerëz kanë marrë pjesë në “Paradën e romëve” në Paris. Organizatori Benjamin Abtan ka thënë se në qendër të Pragës ka pasur një marshim, ndërsa në Bullgari dhe Danimarkë janë organizuar dy konferenca.

“Ne kërkojmë një luftë më të gjerë nga Evropa kundër racizmit dhe diskriminimit”, ka thënë ai.

Ngjarjet vijnë në mesin e tensioneve në Francë mbi atë se çfarë duhet bërë me kampet e romëve në mbarë vendin. Ditë më parë, banorët e qytetit Marseille kanë djegur një kamp të tillë, duke fajësuar romët për vjedhje.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test