Izraeli shpall zgjedhje të parakohshme - Bota Sot
Izraeli shpall zgjedhje të parakohshme

Bota

E diel, 28 gusht 2016

Izraeli shpall zgjedhje të parakohshme

Më: 10 tetor 2012 Në ora: 00:47

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, njoftoi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, në një konferencë shtypi. Tashmë zgjedhjet pritet të mbahen në janar, 9 muaj përpara afatit zyrtar. Koalicioni i djathtë i Netanyahut ka qëndruar në pushtet që prej vitit 2009, por së fundmi është dëmtuar nga braktisja që kanë bërë disa prej partive aleate.
Ndonëse vetë kryeministri mbetet një figurë popullore në Izrael, pamundësia për të miratuar buxhetin e vitit të ardhshëm solli një situatë ngërçi dhe eventualisht, edhe zgjedhjet e parakohshme.
Ky bllokim politik vjen në një moment të papërshtashëm për Tel Avivin, me Netanyahun që është në mes të bisedimeve për çështjen e kolonëve palestinezë dhe lobimit ndërkombëtar për të rritur presionin për programin bërthamor të Iranit.
Në veçanti, parti të vogla fetare akuzohen se kanë refuzuar të bien dakord në shkurtime të programit të mirëqenies dhe përfitimet e qeverisë.
Edhe nëse fiton Netanjahu duhet të formojë një tjetër koalicion, sipas natyrës proporcionale të sistemit zgjedhor në Izrael.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test