Lituani, majtistët pretendojnë të kenë fituar shumicën - Bota Sot
Lituani, majtistët pretendojnë të kenë fituar shumicën

Bota

E enjte, 25 gusht 2016

Lituani, majtistët pretendojnë të kenë fituar shumicën

Më: 14 tetor 2012 Në ora: 22:28

Partia opozitare Socialdemokrate shpalli sonte fitoren në zgjedhjet e sotme parlamentare në Lituani, duke shtuar se ka mjaft vota për të formuar koalicionin pasgjedhor dhe të zëvendësojë qeverinë e deritashme konservatore.

Ndonëse sot është mbajtur vetëm gjysma e zgjedhjeve, sepse pjesa tjetër do të mbahet pas dy javëve, rezultatet e para vërtetojnë parashikimet se kryeministri Andrius Kubilius do të humbë shumicën parlamentare.

Rezultatet zyrtare nuk do të shpallen deri nesër, por sipas rezultateve jo zyrtare, Partia Punëtore ka fituar 19.8 për qind të votave, kurse partia Socialdemokrate dy për qind më pak. Partia e kryeministrit Kubilius ndërkaq ka fituar 16.7 për qind të votave.

Sot janë zgjedhur 70 deputetë sipas sistemit proporcional, kurse edhe 71 deputetë të tjerë do të zgjidhen sipas sistemit shumicë pas dy javësh. Në këto zgjedhje kanë marrë pjesë 17 parti politike dhe një numër edhe më i madh i kandidatëve të pavarur.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test