Spanjollët sërish në rrugë - Bota Sot
Spanjollët sërish në rrugë

Bota

E mërkurë, 31 gusht 2016

Spanjollët sërish në rrugë

Më: 24 tetor 2012 Në ora: 08:50

Mijëra spanjollë kanë protestuar pranë parlamentit në Madrid, në një demonstratë të re kundër shkurtimeve të ashpra dhe masave shtrënguese.

Protesta e së martës në mbrëmje erdhi derisa ligjvënësit po debatonin projekt-buxhetin për vitin 2013, që përfshin masat e krizave, të planifikuar për të kursyer rreth 39 miliardë euro, përfshirë shkurtimet në paga dhe rritjen e taksave.

Protestuesit thonë se masat do të thellojnë mjerimin e mëtejshëm për njerëzit e zakonshëm, ndërsa politikanët, bankierët dhe spekulatorët mbesin të pandëshkuar.

Buxheti pritet të miratohet nga parlamenti, ku konservatorët e kryeministrit Mariano Rajoy e kanë shumicën.

Spanja deri tash ia ka dalë që të shmangë aplikimin për një plan të plotë ndërkombëtar shpëtimi, si ata që janë marrë nga Greqia, Portugalia dhe Irlanda.

Pothuajse 25 për qind e spanjollëve janë të papunë.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test